ČTÚ spouští měřicí nástroj NetTest

DomůTELCO

ČTÚ spouští měřicí nástroj NetTest

ČTÚ spouští měřicí nástroj NetTest na měření rychlosti služby přístupu k internetu.

Solitea dokončila akvizici české společnosti Prytanis
Mobilní rozhlas pomáhá digitálně šířit obecní magazíny
NÚKIB uvedl workshop pro evropské certifikační schéma EUCC
Huawei představuje nový tablet MatePad 11

Český telekomunikační úřad dne 17. 09. 2021 spustil NetTest, nástroj na měření rychlosti služby přístupu k internetu.

Nahradil dříve Úřadem doporučovaný nástroj NetMetr. Nový nástroj NetTest Český telekomunikační úřad přímo provozuje. Spuštění v blízké době doprovodí informační kampaň pro veřejnost, která bude vyzývat spotřebitele, aby dbali o svá práva v oblasti služeb přístupu k internetu – měli povědomí o povinnostech poskytovatelů, měřili a kontrolovali si smluvně deklarovanou rychlost a případně nevyhovující kvalitu služby reklamovali.

NetTest, nástroj pro měření kvality služby přístupu k internetu v podobě skutečně dosahované rychlosti stahování (download), vkládání (upload) a doby odezvy (ping), najdete na této adrese. Výhodou nástroje NetTest je možnost tzv. certifikovaného měření, které plně automaticky provede celý proces s výsledkem v podobě PDF dokumentu, který můžete použít pro případnou reklamaci u poskytovatele služby.

Domníváme se, že právě certifikované měření významně usnadní běžným uživatelům případnou reklamaci, protože odpadnou starosti s tím, jak výsledek uložit a mít tak pro poskytovatele služby potřebný doklad,“ uvedla Hana Továrková, předsedkyně Rady ČTÚ.

Jak správně měřit

Dejte si pozor, aby na pozadí neběžela žádná další aplikace vyu­žívající připojení, a že je po dobu měření k internetu připojen pouze váš počítač, a to pomocí kabelu, ni­koliv prostřednictvím Wi-Fi. Dále byste měli mít nejnovější aktuali­zovanou verzi operačního systému a webového prohlížeče. Mějte na paměti, že nejen výkon vašeho počítače, ale i operační systém má zásadní vliv na naměřené hodnoty skutečné rychlosti.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0