Hackeři Lazarus neútočí jenom na obranný průmysl, cílí i na dodavatelské řetězce

DomůKyberbezpečnost

Hackeři Lazarus neútočí jenom na obranný průmysl, cílí i na dodavatelské řetězce

Analytici Kaspersky varují před skupinou Lazarus, která útočí na obranný průmysl, ale vyvíjí i prostředky pro útok na dodavatelské řetězce.

Hackeři napadli web agentury ČTK. Vydali zde 2 falešné zprávy
APT útok: Skupina hackerů špehovala středoasijské firmy a státní instituci
Rusko postihl rozsáhlý výpadek internetu, přístup na domény .ru nefungoval
BIS popsala útok ruských hackerů na české ambasády

Analytici Kaspersky varují před skupinou Lazarus, která útočí na obranný průmysl, ale vyvíjí i prostředky pro útok na dodavatelské řetězce.

Aktéři pokročilých perzistentních hrozeb (APT) neustále zdokonalují svoje metody práce. Někteří sice zůstávají ve své strategii konzistentní, jiní si však rychle osvojují nové techniky, taktiky a postupy. Ve třetím čtvrtletí výzkumníci společnosti Kaspersky zaznamenali, že skupina Lazarus, velmi aktivní tvůrce pokročilých hrozeb, rozvíjí svoje schopnosti útoku na dodavatelské řetězce a využívá svůj multiplatformní framework MATA pro kybernetickou špionáž. Tento a další trendy APT z celého světa shrnuje nejnovější čtvrtletní zpráva o hrozbách vydaná společností Kaspersky.

Lazarus patří mezi nejaktivnější iniciátory hrozeb na světě a působí přinejmenším od roku 2009. Tato skupina využívající APT stojí za rozsáhlými kybernetickými špionážními a ransomwarovými kampaněmi a byla vystopována při útocích na obranný průmysl a trh s kryptoměnami. Má k dispozici řadu pokročilých nástrojů a zdá se, že se je rozhodla použít k novým cílům.

V červnu 2021 analytici společnosti Kaspersky zaznamenali, že Lazarus útočí na obranný průmysl pomocí malwarového frameworku MATA, který umožňuje napadat tři operační systémy – Windows, Linux a macOS. Skupina Lazarus používala dříve MATA k útokům na různá průmyslová odvětví, například pro krádeže zákaznických databází nebo šíření ransomwaru. Tentokrát však naši výzkumníci vysledovali, že Lazarus využívá MATA i pro kybernetickou špionáž. Útočníci připravili trojanizovanou verzi aplikace, o které věděli, že ji používá jimi vybraná oběť, což je dobře známý charakteristický postup skupiny Lazarus. Za povšimnutí stojí, že to není poprvé, co tato skupina zaútočila na obranný průmysl – její předchozí kampaň ThreatNeedle byla provedena podobným způsobem v polovině roku 2020.

Skupina Lazarus byla také přistižena při vytváření prostředků schopných zaútočit na dodavatelské řetězce pomocí aktualizovaného clusteru DeathNote, který obsahuje mírně upravenou variantu malwaru BLINDINGCAN, o němž již dříve informovala americká agentura CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency). Výzkumníci společnosti Kaspersky objevili kampaně zaměřené na jihokorejský think-tank a dodavatele řešení pro monitorování IT prostředků. V prvním odhaleném případě připravila skupina Lazarus infekční řetězec, který byl zabudován do legitimního jihokorejského bezpečnostního softwaru a nasazoval škodlivý payload; ve druhém případě byla cílem společnost vyvíjející řešení pro monitorování aktiv v Lotyšsku, což je pro Lazarus netypická oběť. Jako součást infekčního řetězce použila skupina Lazarus downloader s názvem „Racket“, který podepsala pomocí ukradeného certifikátu. Podařilo se jí kompromitovat zranitelné webové servery a nahrát několik skriptů pro filtrování a ovládání škodlivých implantátů na úspěšně napadených strojích.

„Současný vývoj naznačuje dvě věci: Lazarus se nadále zajímá o obranný průmysl a snaží se také rozšířit svoje schopnosti o útoky na dodavatelské řetězce. Tato skupina zaměřená na APT přitom není jediná, která má takové plány. V uplynulém čtvrtletí jsme sledovali podobné útoky, které provedly skupiny SmudgeX a BountyGlad. Pokud jsou útoky na dodavatelský řetězec úspěšné, mohou mít ničivé následky a zasáhnout mnohem více než jednu organizaci, což jsme jasně viděli při útoku na SolarWinds v loňském roce. Vzhledem k tomu, že se aktéři hrozeb snaží tyto schopnosti stále rozvíjet, musíme zůstat ostražití a zaměřit tímto směrem svoje obranné úsilí,“ říká Ariel Jungheit, bezpečnostní analytik z týmu GReAT společnosti Kaspersky.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0