Hackeři už letos ukradli kryptoměny za více než tři miliardy USD

DomůKyberbezpečnost

Hackeři už letos ukradli kryptoměny za více než tři miliardy USD

Statistiky ukazují, že hackeři už letos ukradli kryptoměny za rekordní více než tři miliardy USD.

Komise pro cenné papíry a burzy v USA schválila 11 bitcoinových ETF
Největší kryptoměna bitcoin vystoupala na více než 465 000 korun
Kyber hrozby v roce 2022 v Česku: Nárůst cílených útoků na kryptoměny
Mezi ajťáky kryptoměnám konkurují jenom akcie

Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč).

Letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní. Jen za říjen byly ukradeny kryptoměny alespoň za 718 milionů USD. Říjen se tak v letošním roce stal nejrušnějším měsícem pro hackerské aktivity.

„Jsme přesvědčeni, že v budoucnu s růstem popularity kryptoměn budou narůstat i podobné pokusy o jejich krádeže. Zároveň ale podle nás poroste ve veřejnosti i povědomí o fungování celého systému, což sníží počet okradených při banálních podvodech,“ sdělil ČTK šéf společnosti 2bminer.com Jakub Hlavenka. Efektivní obranu proti podobným krádežím vidí i ve vzdělávání široké veřejnosti.

Většinou jsou cílem takzvané protokoly decentralizovaného financování (DeFi), které využívají softwarové algoritmy umožňující investorům do kryptoaktiv obchodování a půjčování kryptoměn bez využití centrálního zprostředkovatele. Hackeři se zdokonalili ve využívání slabých míst v zabezpečení, kódování a struktuře tržišť DeFi, která jsou považována za důležitá pro přijetí kryptoměn. Velmi zranitelné jsou také mosty mezi blockchainy, které umožňují uživatelům převádět kryptoměny mezi různými aplikacemi.

„S popularitou rapidně roste i počet blockchainových projektů, což znamená nedostatek zkušených developerů v oblasti blockchain, DeFi, smart kontraktů a podobně. Ve spojitosti s open source kódem to má za následek bezmyšlenkovité kopírování části kódu úspěšných projektů a takto vzniklé slepence nebo klony jsou mnohdy terčem hackerských útoků,“ upozornil nezávislý expert na kryptoměny Igor Pauer.

Obchodní ředitel společnosti 2bminer.com Michal Bílek doporučuje kvůli bezpečnosti investovat do hardwaru peněženek, jakou je například Trezor nebo Ledger. Ty totiž eliminují většinu podobných rizik. „Peněženky poskytované třetími stranami, jako jsou směnárny, dávají smysl jen pro aktivní směnu a spekulaci. Ne pro dlouhodobé uchovávání nakoupené nebo vytěžené měny,“ uvedl.

V posledních dnech zasáhly kryptoměnový sektor dva velké případy krádeže. V prvním hacker odvedl asi 100 milionů USD ze služby Mango manipulací s cenou jejího tokenu. Minulý týden pak hacker vytěžil a ukradl dva miliony tokenů BNB z burzy Binance, zhruba za 570 milionů USD. Asi 100 milionů USD se nepodařilo získat zpět, zbytek byl podle Binance zmrazen.

Platformy DeFi se staly častým terčem hackerských útoků organizovaných státem. Chainalysis na začátku letošního roku odhadla, že skupiny napojené na Severní Koreu ukradly z protokolů DeFi kryptoaktiva zhruba za jednu miliardu USD, upozornila agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0