Kryptoměny ohrožují finanční stabilitu, tvrdí ministerstvo financí USA

DomůSoftware

Kryptoměny ohrožují finanční stabilitu, tvrdí ministerstvo financí USA

Americké ministerstvo financí opětovně vydalo varování o tom, že kryptoměny mohou ohrožovat finanční stabilitu Spojených států. 

Bitcoin se propadl pod 30 tisíc dolarů, trh kryptoměn přišel o 100 miliard
Hackeři už letos ukradli kryptoměny za více než tři miliardy USD
Komise pro cenné papíry a burzy v USA schválila 11 bitcoinových ETF
Bitcoin překonal rekord hodnotou 1,4 milionu Kč těsně před IPO Coinbase

Americké ministerstvo financí opětovně vydalo varování o tom, že kryptoměny mohou ohrožovat finanční stabilitu Spojených států.

Rada pro dohled nad finanční stabilitou (FSOC), která působí pod křídly amerického ministerstva financí, v pondělí publikovala nový report o digitálních aktivech, ve kterém varuje, že rostoucí trh s kryptoměnami může představovat riziko pro širší finanční systém. Pomineme-li prostý fakt, že celý kryptoměnový trh (s vyloučením stablecoinů) naopak meziročně prošel velmi účinnou odtučňovací kůrou, je zajímavé, co k tomu pravděpodobně nejmocnější ministerstvo financí světa vede.

V závěrech ministerstva stojí: „Rozsah aktivit v oblasti kryptoaktiv se v posledních letech výrazně zvýšil. Ačkoli propojení s tradičním finančním systémem jsou v současné době omezená, mohla by potenciálně rychle narůstat,“ říká ministerstvo a dodává: „Mezi účastníky tradičního finančního ekosystému a ekosystému kryptoměn vznikají nejrůznější nová propojení a zástupci toho tradičního zkoumají další možnosti.“

Hlavní riziko vidí zejména ve stablecoinech, tedy málo volatilních kryptoměnách s hodnotou ukotvenou na fiat měnu nebo nějaký velmi stabilní koš dalších aktiv. Po letošním jaru, které přineslo spektakulární kolaps algoritmického stablecoinu UST a stabilizační kryptoměny LUNA, by nás to nemělo příliš překvapit.

Podobný motiv již ale obsahoval loňský výroční report FSOC, kde úředníci naznačovali znepokojení nad rychle rostoucím trhem se stablecoiny. Podle tehdejšího reportu největší vydavatelé stablecoinů během 12 měsíců zvýšili množství stablecoinů v oběhu o 500 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}, tedy na 127 miliard dolarů. FSOC tehdy také poprvé varoval, že pokud se o to nepostará Kongres, najde cestu, jak risk stablecoinů minimalizovat sám.

Současná zpráva věnovaná výhradně digitálním aktivům tak ze všeho nejvíce připomíná přípravu na další, tentokrát již aktivní kroky ze strany ministerstva, které skrze FSOC drží páku nad jednotlivými regulátory. Jako jedno z rizik stablecoinů uvádí držení velkého množství tradičních aktiv coby krytí stablecoinu. FSOC zde zjevně naráží na situaci Tetheru a jeho částečné krytí komerčními dluhopisy.

Vedle stablecoinů ale radu děsí také neregulované obchodní platformy umožňující obchodovat s kryptoaktivy za pomocí pákového efektu nebo služby nabízející depozitářové služby pro kryptoaktiva, a to jak pro retailové investory, tak tradiční finanční instituce. FSOC se moc nelíbí ani fakt, že mohou spotřebitelé stále častěji přistupovat k aktivitám spojeným s kryptoaktivy skrze tradiční hráče na finančním trhu (burzy i některé banky).

FSOC přitom upozorňuje především na následující rizika:

  • chybějící základní risk management, který by zamezoval riziku náhlého kolapsu při turbulencích na trhu a limitoval pákový efekt, aby nemohl být nadměrný (zjevný odkaz na letošní kolaps kryptofirem, jako byl fond Three Arrows Capital nebo třeba lendingová platforma Celsius)
  • spekulativní povaha většiny kryptoaktiv, u nichž prudké výkyvy hodnoty často nemají žádnou oporu v míře jejich užívání a zakotvení v reálné ekonomice.
  • množství firem působících v oboru má příliš velkou expozici kryptoaktivům a často se jedná o subjekty s rizikovými obchodními profily a neprůhlednými kapitálovými pozicemi a likviditou.
  • navzdory decentralizované povaze veřejného blockchainu existuje významné riziko koncentrace klíčových služeb a s tím související zranitelnosti DLT technologií.

„Tato zranitelná místa jsou částečně způsobena volbami účastníků trhu, včetně vydavatelů kryptoaktiv a platforem, které nezavedly nebo odmítly zavést vhodné nástroje pro risk management,“ uvádí dále FSOC.

Zdroj: Lupa.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0