Kromě trojanů mezi hlavní kyber hrozby patřily droppery a fileinfectory

DomůKyberbezpečnost

Kromě trojanů mezi hlavní kyber hrozby patřily droppery a fileinfectory

Avast: Nejrozšířenějším malwarem v Česku jsou trojské koně.

ESET: Nejvážnější hrozbou zůstal spyware, cílí na hesla
Global PC Risk Report 2020: 15 % firemních počítačů je vystaveno riziku infekce malwarem
Počet detekcí spywaru Agent Tesla i spywaru Formbook v září vzrostl
Lokální zastoupení Gartneru, společnost KPC-Group, hlásí 6 posil do obchodu

Avast přináší výčet 10 nejrozšířenějších typů malwaru.* V Česku dominují trojské koně, které tvořily 26,8 % hrozeb pro uživatele zařízení se systémy Windows a MacOS a 44,5 % hrozeb pro mobilní zařízení s platformou Android. 

„Trojské koně jsou dlouhodobě jednou z nejčastějších hrozeb, se kterou se Češi a Češky mohou setkat. Jde o typ viru, který se šíří prostřednictvím e-mailů, stránek pro sdílení souborů nebo nelegálního softwaru,“ vysvětluje ředitel výzkumu hrozeb v Avastu Michal Salát. „Chceme, aby se lidé mohli na internetu pohybovat beze strachu z každého kliknutí, proto neustále zlepšujeme naše schopnosti detekovat hrozby.“

Kromě trojských koní ohrožovaly stolní počítače také droppery (10,4 %), což jsou škodlivé programy vytvořené k tomu, aby do cílového systému nainstalovaly virus. Ten lze v programech navíc jen velmi těžko odhalit. Třetí nejčastější hrozbou byly fileinfectory (10 %), tedy malware, který napadá soubory s cílem přepsat jejich kód a tak je trvale poškodit nebo se jejich prostřednictvím dále šířit v systému a v síti.

Mezi nejčastější hrozby pro Android patřil adware (16 %), který uživatele zaplavuje velkým množstvím nevyžádaných reklam a v některých případech dokáže shromažďovat osobní informace uživatele, sledovat historii navštívených webových stránek nebo dokonce zaznamenávat stisknuté klávesy, a droppery (7,6 %).

GRAF 1 (v příloze): Mezi top 10 desktopových hrozeb v Česku za rok 2021 patří také adware, podvody, červi, malware ke krádežím dat, exploity, trojské koně pro vzdálený přístup (RAT) a coinminery.

Na celosvětové úrovni převládají mezi desktopovými hrozbami opět trojské koně (28,9 %), následované fileinfectory (17,4 %) a adwarem (12,7 %). Na mobilních zařízeních se systémem Android pak ve světě dominuje právě adware (49,5 %), trojské koně (25,9 %) a droppery (10,5 %).

*Data shromážděná laboratořemi Avast Threat Labs od 1. ledna do 31. prosince 2021.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0