Kryptoměnový trh se rekordně propadl. Na vině je uhlíková stopa i nezkušení investoři

DomůKomentáře

Kryptoměnový trh se rekordně propadl. Na vině je uhlíková stopa i nezkušení investoři

Kryptoměnový trh se rekordně propadl. Na vině je uhlíková stopa i nezkušení investoři

Bitcoin rekordní: Kryptoměna poprvé překonala hranici 70.000 USD
Bitcoin zpevňuje, při obchodování v Asii se přiblížil k 68.000 USD
Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru
Bitcoin překonal hranici 40.000 USD a dál roste, posilují i další kryptoměny

Přestože nedávná korekce trhu s kryptoměnami přesáhla 40 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}, stále nešlo o bezprecedentní propad. Nejznámější kryptoměna bitcoin totiž v minulosti ztratila už třikrát až 80 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}.

Předchozí týdny byly však výjimečné v rychlosti, s jakou se kurz bitcoinu ubíral směrem dolů.

Důvodů, proč kryptoměnový trh nedávno zažil poměrně strmý pád, je hned několik a jsou různorodé. Václav Holler, zakladatel a CEO společnosti CRYFIN, spatřuje za současným vývojem především 4 klíčové faktory: obavy z vysoké uhlíkové stopy
a z používání kryptoměn k ilegálním aktivitám, dále zákaz kryptoměn vládami některých zemí či tzv. přepákovanost trhu vedoucí k automatickému odprodeji aktiv, která jsou následně vypuštěna na trh.

Environmentální otázky ohledně těžby kryptoměn jsou zcela jistě legitimním tématem do diskuze, nicméně globálním trendem je, že podíl obnovitelných zdrojů na těžbě bitcoinu stále roste. U dalších krypto projektů se uzavírají blockchainové bloky většinou pomocí tzv. mechanismu Proof of Stake, který je energeticky mnohonásobně méně náročný. Hybridem těchto dvou způsobů je např. Ethereum, které by mělo v příštích 2 letech přejít právě na tento mechanismus, čímž se jeho energetická náročnost sníží
o 99,95 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762},“ vysvětluje Holler.

Zvěst, že se kryptoměny používají ke kriminálním aktivitám, byla přiživena oznámením amerického Ministerstva spravedlnosti (Department of Justice) a Finančního úřadu (IRS) o zahájení vyšetřování největší světové kryptoměnové burzy Binance. Předně však nejde o vyšetřování, ale o sondu – vyšetřující orgány v tuto chvíli sbírají informace, zda na burze někteří američtí občané neprali špinavé peníze za využití VPN. Podle Hollera by v nejhorším případě podobné chování mohlo vést k finančnímu postihu, nikoli k zavření burzy. Kauza však také pramení z toho, že na americkém trhu stále není dokonale definováno, jaké podmínky musí na trhu kryptoměny burzy splňovat.

Také znepokojení nad možným zákazem kryptoměn v Číně je oprávněné pouze do určité míry. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by Čína rozšiřovala restrikce týkající se obchodování a držení kryptoměn nad rámec těch stávajících z roku 2017. Nová omezení by se měla týkat jen těžařů kryptoměn. Zejména proto, že se jednotlivé provincie kvůli plnění pětiletky snaží snižovat uhlíkové emise. Tím pádem se zavírání těžařských farem na bitcoin nejspíše nebude týkat provincie Sečuan, kde je elektřina generována zejména z vodních elektráren.

Ve Spojených státech vychází nový legislativní návrh spojený s kryptoměnami de facto každý týden a tyto zprávy na trhu vždy část aktérů znepokojí. Je to ale spíše signál, že se z kryptoměn stává plnohodnotné aktivum a jako takové bude regulováno podobně aktiva již existující.

Poslední příčinou poklesu hodnoty bitcoinu byla již výše zmiňovaná přepákovanost trhu, kdy částečný propad aktivoval tzv. stop loss pozice, což znamenalo automatický odprodej. Tím se trh zaplavil likviditou, nabídka převýšila poptávku a cena ještě více klesla. „Bitcoin je atraktivní a z podstaty věci také volatilní aktivum, obchodování na burze tedy vyžaduje od investorů určitý typ zkušenosti. Přesto však velké množství lidí na trhu riskuje, aniž by tyto zkušenosti měli. To v určitém okamžiku může způsobit propad. Pro celý trh je ale občasné pročištění zdravé a v dlouhodobém měřítku zajistí větší podíl kvalifikovaných investorů, a tím pádem i menší volatilitu,“ uzavírá komentář současné situace na trhu s kryptoměnami Václav Holler.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0