NÚKIB: pozor na podvodné telefonáty údajného Microsoftu

DomůKyberbezpečnost

NÚKIB: pozor na podvodné telefonáty údajného Microsoftu

V ČR se šíří podvodné telefonáty vydávající se za Microsoft, NÚKIB vydal upozornění.

Thein kupuje ICT poskytovatele služeb C SYSTEM CZ
ČVUT vyvinulo robota SK8O, může pomoci v doručování zásilek nebo kontrolách budov
Phishing roste: Útočníci opět vyhrožují choulostivými nahrávkami, jde o podvod
KKCG investuje skrz svůj fond do izraelského startupu Cognni

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Česku zaznamenává zaznamenal vlnu podvodných telefonátů (vishing). Vydal tak upozornění na podvodné telefonáty od falešné technické podpory Microsoft.

Upozornění:

„Podvodníci lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informace o počítači a dalších zaměstnancích. Splnění pokynů podvodníků povede ke kompromitaci zařízení a dále může vyústit v krádež citlivých údajů a dat (např. přihlašovací údaje) nebo v zašifrování zařízení ransomwarem.

Kromě konkrétních případů nahlášených NÚKIB poškozenými organizacemi úřad v České republice z otevřených zdrojů eviduje další desítky podobných případů.

Důrazně doporučujeme volajícím nedávat jakékoli informace a neplnit jejich pokyny, jelikož Microsoft, ani jiné větší společnosti, svým zákazníkům s nabídkou technické podpory jako první nikdy nevolají a v každém případě tedy půjde o podvod.

Podezřelé telefonáty doporučujeme ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také NÚKIB.

Spolu se zranitelnostmi Microsoft Exchange Server, v souvislosti s nimiž NÚKIB vydal reaktivní opatření, jde o druhou rozsáhlejší kampaň cílící na klienty Microsoftu, kterou NÚKIB v České republice za poslední měsíc zaznamenal.“

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0