NÚKIB: pozor na podvodné telefonáty údajného Microsoftu

DomůKyberbezpečnost

NÚKIB: pozor na podvodné telefonáty údajného Microsoftu

V ČR se šíří podvodné telefonáty vydávající se za Microsoft, NÚKIB vydal upozornění.

Ředitelství silnic a dálnic je už více než 24 hodin pod kyberútokem
Kateřina Barbier novou generální ředitelkou HP pro Česko
Pavlína Janíková viceprezidentkou Ness Czech
Novoroční přání se přesouvají do online prostoru

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Česku zaznamenává zaznamenal vlnu podvodných telefonátů (vishing). Vydal tak upozornění na podvodné telefonáty od falešné technické podpory Microsoft.

Upozornění:

„Podvodníci lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informace o počítači a dalších zaměstnancích. Splnění pokynů podvodníků povede ke kompromitaci zařízení a dále může vyústit v krádež citlivých údajů a dat (např. přihlašovací údaje) nebo v zašifrování zařízení ransomwarem.

Kromě konkrétních případů nahlášených NÚKIB poškozenými organizacemi úřad v České republice z otevřených zdrojů eviduje další desítky podobných případů.

Důrazně doporučujeme volajícím nedávat jakékoli informace a neplnit jejich pokyny, jelikož Microsoft, ani jiné větší společnosti, svým zákazníkům s nabídkou technické podpory jako první nikdy nevolají a v každém případě tedy půjde o podvod.

Podezřelé telefonáty doporučujeme ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také NÚKIB.

Spolu se zranitelnostmi Microsoft Exchange Server, v souvislosti s nimiž NÚKIB vydal reaktivní opatření, jde o druhou rozsáhlejší kampaň cílící na klienty Microsoftu, kterou NÚKIB v České republice za poslední měsíc zaznamenal.“

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0