Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem

DomůKyberbezpečnost

Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem

Michal Merta: Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem.

Digitalizace a kryptoměny budou určovat směr pojišťovnictví v roce 2021
Kyberzločin jako nový byznys: 800 kyberútoků na jednu českou firmu za týden
Únik firemních dat nedostatečným zabezpečením vzdáleného přístupu k webovým serverům
Michal Merta: Ransomware nepadá na úrodnou půdu, hackeři nyní používají vydírací techniky

Bezpečnostní odborníci Accenture upozorňují na to, že počítačoví podvodníci mají nový trik. Straší totiž oznámením, že jste byli napadeni hackerem.

Stále častěji se objevuje nový trik podvodníků vydávajících se za pracovníky banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu a snaží se oběť přesvědčit, že jediná cesta k ochraně je převedení financí na jiný účet. Útočníci k přesvědčování využívají nejčastěji telefonního hovoru.

Podobných útoků celosvětově přibývá a zaznamenáváme i nárust takových kampaní v českém jazyce. Z pohledu kybernetické bezpečnosti jsou lidé nejslabším článkem a často naletí útočníkovi na špek. Nejčastěji se setkáváme s tzv. generickými útoky – útočník zvolí v daném čase populární téma a používá nadefinovaný scénář na potenciální oběti. Takové pokusy lze rozeznat a měly by se bezodkladně nahlásit příslušným orgánům.

Horší ale je, pokud se jedná o útoky cílené. V takovém případě se útočník zaměří na svou oběť, zná její záliby, rutiny a dle toho vymýšlí taktiku útoku. Rozpoznat, že se jedná o útok, bývá často velmi náročné i pro IT profesionály. Z těchto důvodů je nutné myslet na zabezpečení počítačů, mobilních telefonů, ale i síťových prvků, které každodenně používáme.

Michal Merta, Accenture

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0