Podle britské vlády stojí za útokem na NHS Severní Korea

DomůKyberbezpečnost

Podle britské vlády stojí za útokem na NHS Severní Korea

Podle britské vlády jsou za květnové kyberútoky na NHS (National Health System) zodpovědní severokorejští hackeři. Sdělil to ministr pro bezpečnost Be

Kyberbezpečnost? Evropa se může od Česka učit, ve státní správě ale chybí „ajťáci“
Na kyberútoky 5. generace není připravena drtivá většina organizací
Skupina REvil využívá k ransomware kyber útokům dodavatelské řetězce
Firmy nemají ani tušení, co o nich hackeři vědí. Berou všechno, varuje bezpečnostní expert
Podle britské vlády jsou za květnové kyberútoky na NHS (National Health System) zodpovědní severokorejští hackeři. Sdělil to ministr pro bezpečnost Ben Wallace.

Podle něj je vláda přesvedčená, že za globálním kyberútokem WannaCry, jehož součástí bylo i napadení NHS, stojí cizí země a že je to pravděpodobně Severní Korea. Jak dále sdělil rádiu BBC, vláda si není stoprocentně jistá, ale podle informací britských zpravodajských služeb i globální bezpečnostní komunity vedou stopy právě tam.

Ransomware ma jaře napadl za pouhých několik dní více než 300 000 počítačů ve 150 zemích světa a bezpečnostní experti jej označili za jeden z největších kyberútoků z poslední doby, i když ne nejnebezpečnější. Nejvíce při tom postihl např. Rusko, Ukrajinu, Indii či Tchaj-wan. Od uživatelů požadoval výkupné ve výši 300 dolarů, aby nad svými stroji znovu získali kontrolu. Již tehdy našli odborníci indicie, které prokazovaly spojitost útoku se Severní Koreou.

Podle informací zveřejněných auditorským úřadem Britain’s National Audit Office postihl útok více než třetinu z 236 fondů NHS. Úřad rovněž uvedl, že se jednalo o relativně „nedůmyslné napadení” a mohlo se mu předejít, pokud by se NHS řídilo základními bezpečnostními IT postupy. Žádná z poboček NHS prý výkupné nezaplatila, nicméně podle agentury Reuters vláda zatím neví, jaké náklady byly v souvislosti s útokem na systémy NHS vynaloženy.

Wallace se nechal slyšet, že země nyní potřebuje zintenzivnit své snahy na posílení kyberbezpečnosti. „Je to pro nás všechny – od jedinců a vlád po velké organizace –  důležité ponaučení, že bychom měli hrát významnější roli v udržování bezpečnosti našich sítí,“ cituje ministra Reuters.

Zdroj: oTechnice.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0