Práce s daty zamezuje plýtvání v zemědělství

DomůByznys

Práce s daty zamezuje plýtvání v zemědělství

Plýtvání vodou, osivy či hnojivy jsou v zemědělství běžným jevem. Ale pomalu a jistě se v této oblasti blýská na lepší časy.  Prosazují se zde totiž chytrá řešení.

Meta vyvíjí nový, výkonnější systém umělé inteligence
Kinobox spouští automatický rating filmů za pomoci AI
Tensor Ventures investuje přes 5 milionů korun do startupu Contember
Umělou inteligenci zavedla již čtvrtina průmyslových podniků

Plýtvání vodou, osivy či hnojivy jsou v zemědělství běžným jevem. Ale pomalu a jistě se v této oblasti blýská na lepší časy.  Prosazují se zde totiž chytrá řešení.

Příkladem je využití precizního zemědělství u AZOS Zakřany a ZD Naloučeny. Zakřany obhospodařují plochu 1000 hektarů a ZD Naloučeny pak 580 hektarů. Aplikací precizního zemědělství ušetřili 600 000 Kč na hnojivech za jednu sezónu. A zároveň byli šetrnější k přírodě.

„Doslechl jsem se od kamarádů a bývalých spolužáků, že se již před lety pustili do precizního zemědělství a měli obratem pozitivní výsledky. Při zachování nebo mírném zvýšení výnosu všichni šetřili na vstupech jako jsou hnojiva a osiva. Vzhledem k rostoucí ceně hnojiv jsme se rozhodli do toho u nás pustit také,“ říká Jiří Souček z AZOS Zakřany a dodává: „Po konzultacích od odborníků z Cleverfarm jsme se rozhodli přikoupit nezbytné nové stroje a také analyzovat historická data.“

V první fázi proběhl sběr dat 8 let zpět. Na něj navázal satelitní monitoring, který měří v reálném čase (každých 5 dní) obsah chlorofylu, vody a hustotu biomasy. „Snažíme se využívat co nejvíce zdrojů dat, které pomáhají získat co nejpřesnější informace o historickém i aktuálním stavu porostu a pozemku. Kromě monitoringu a historického potenciálu interpretujeme farmářům variabilitu parcely také dle analýzy půdních vzorků. Navíc hlídáme mikroklima a měříme například teplotu a vlhkost půdy a vzduchu, srážky, evapotranspiraci, odvlhčení listu nebo směr a sílu větru. A je toho mnohem více,“ vysvětluje Adam Zlotý z CleverFarm.

V AZOS Zakřany se následně po vyhodnocení dat rozhodli pro podporu silných zón. Strategie vyrovnání porostu je dobrá například u řepky. Ale u obilnin nám smysl nedává – některá místa můžeme hnojit, jak chceme, ale pokud v daném místě parcely není potenciál, ani sebevětší dávka hnojiva výrazný rozdíl ve výnosu neudělá. Například u jednoho pozemku, kde mají nyní řepku, je velmi kyselá půdu, takže variabilně přidávají vápno. Stále jsou však ještě opatrní a variabilní dávku snižují o cca 15 – 20 %.  Nicméně příští rok chtějí zvýšit variabilitu a dávku hnojiv snížít třeba i o 30 %.

A jaké byly výsledky?
„U plodin, na kterých jsme prováděli zásobní a pak regenerační hnojení, což jsou řepka, ječmen ozimý, žito, pšenice a ječmen jarní, jsme jen variabilními dávkami ušetřili 265 000 Kč. Předpokládám, že příští rok to bude ještě výrazně více. Například jen na řepce chceme příští rok ušetřit další 4 až 12 %. Když budeme počítat celkovou částku, kterou jsme ušetřili díky variabilitě a díky variabilnímu a přesnému rozmetadlu, tzn. že jsme nerozhazovali hnojivo v klínech, na cyklostezkách, silnicích apod., ušetřili jsme 600 000 Kč,“ dodává Jiří Souček z AZOS Zakřany.

Strategická spolupráce dvou velkých hráčů
V zemědělství se v poslední době stále více prosazují moderní technologie. Ať již z pohledu moderních zemědělských strojů, tak z pohledu chytrých softwarových řešení, práce s daty a poradenství. Tento trend potvrzuje uzavření strategické spolupráce mezi lídry těchto oborů – společností Agromex, dovozcem a distributorem zemědělské techniky v ČR a CleverFarm, technologickou společností zaměřenou na úspory a udržitelnost v zemědělství.

„Poslední roky se stále více soustřeďujeme na chytré zemědělství, nové technologie a poradenství pro klienty. Umožňuje nám to mimo jiné zastoupení značky Fendt, která je absolutní špičkou na poli zemědělské techniky. Celé řešení pomáhá zemědělcům významně zefektivňovat jednotlivé kroky zemědělských prací a také optimalizovat zdroje včetně personálních. To má vliv na ekonomický výnos i udržitelnost a snížení plýtvání. Jsem velice rád, že jsme se domluvili na spolupráci s CleverFarm a můžeme tak českým zemědělcům nabídnout ještě chytřejší řešení a další služby na míru,“ říká Petr Mikuláš, CEO a jednatel společnosti Agromex.

„Zemědělství stále skýtá obrovský prostor pro změny, které mohou vést k výraznému vylepšení efektivity. Například jak a kdy zasít, hnojit či zavlažovat méně, ale zároveň pak sklidit více. A také jak efektivně řídit a využívat vozový park. Zjednodušeně to můžeme nazvat principem precizního zemědělství. Jsem velice rád, že naše zkušenosti a know-how s prací s daty a technologiemi, můžeme díky spolupráci s Agromexem ještě rozvíjet dále,“ říká Vojtěch Malina, CEO CleverFarm.

Již během listopadu bude k dispozici nová aktualizace systému Fendt Variable Rate Control – umožní snížit aplikační dávku na nulu. Zejména během bodového postřiku to umožňuje rychlé přepínání trysek. Obsluha jej může využít k vytvoření zón, v nichž nesmí být aplikováno žádné hnojivo. To znamená, že přípravky na ochranu rostlin jsou používány ještě přesněji a efektivněji. Přesně pro tento účel nyní systém dokáže zpracovat i aplikační mapy bodového postřiku. Tím je ještě snazší splnit zákonné požadavky, zejména v blízkosti chráněných zón, jako jsou vodní plochy nebo obydlené oblasti. To dále snižuje používání přípravků na ochranu plodin a je to způsob, jak dosáhnout udržitelnějšího zemědělství.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0