Regulacemi proti kybernetickým hrozbám? Formální splnění nestačí

DomůByznys

Regulacemi proti kybernetickým hrozbám? Formální splnění nestačí

Finální znění směrnic NIS2 a DORA by mělo být známo již za několik týdnů, kdy jej budou projednávat čeští poslanci. Podle expertů na kyberbezpečnost by firmy měly být připravené již nyní a splňovat patřičné normy.

Apple kvůli problémům s designem omezuje plány na výrobu Vision Pro
Plného potenciálu umělé inteligence využívá minimum firem
Dell mění strukturu, letos oddělí společnost VMware
NÚKIB spustil web o přicházející kyberbezpečnostní regulaci NIS2

Finální znění směrnic NIS2 a DORA by mělo být známo již za několik týdnů, kdy jej budou projednávat čeští poslanci. Podle expertů na kyberbezpečnost by firmy měly být připravené již nyní a splňovat patřičné normy.

I to ale samo o sobě nemusí být dostatečné. Podle IT expertů hrozí, že regulace nebude mít v době sílících útoků patřičný efekt.

„Platnost NIS2 se ve srovnání s NIS1 rozšířila na mnohem více společností. V první řadě musíme jako poskytovatelé technologií fungovat v souladu s touto směrnicí sami, ale zároveň její plnění musíme zajistit ve vztahu ke svým klientům. Z největší části NIS2 zavádí přísnější proces hlášení incidentů nebo prosazuje bezpečnost dodavatelského řetězce, což se přímo dotýká produktů, které vyvíjíme. Naše umělou inteligencí poháněná platforma pro správu dat Ataccama ONE pomáhá našim zákazníkům identifikovat citlivá data, která vyžadují zvláštní zacházení, a poskytuje jim komplexní přehled o jejich datech, což je pro bezpečnost a zajištění souladu s těmito standardy zásadní,“ říká Irena Poncar, head of security v Ataccama.

Stále panují také obavy o finální podobu směrnice. „Největší problém je přetrvávající vyjasňování a připomínky ke vznikající české právní úpravě. NIS2 značně formalizuje přístup ke kyberbezpečnosti v rámci organizace a s tím souvisejí i výzvy – pokud (nejen IT) firma nemá například ISO 27001, čeká ji hodně práce,“ uvádí Radek Teichmann, CTO MoroSystems.

„Implementace NIS2 vyžaduje zapojení širokého spektra odborníků, nejen z oblasti IT, ale také ze sféry práva a compliance. Dotčené společnosti budou muset provést rozsáhlé změny jak na úrovni technologické, tak i organizační, aby byly v souladu s novou legislativou. Doporučuje se, aby organizace zahájily přípravy co nejdříve a zhodnotily své současné kybernetické schopnosti a potřeby pro dosažení souladu s novými požadavky​,“ hodnotí Jaroslav Menčík, partner advokátní kanceláře Mavericks.

IT sektor je připraven, řada firem nikoli

Samotné IT společnosti hlásí, že na změnu jsou již připravené a požadované normy dávno začlenily do svých procesů. Zároveň často rozšířily počet svých expertů i služby, které mají za cíl bezpečnost posílit. „Dobrá cloudová infrastruktura musí s NIS2 počítat. Ve ČMIS patří kyberbezpečnost mezi dlouhodobé priority, investujeme do ní 10 % obratu a nabíráme nové odborníky. Chceme poskytnout nejen bezpečný provoz, ale umíme také rychle reagovat na krizové situace, jako je napadení ransomwarem,“ říká Václav Svátek, generální ředitel ČMIS.

Mezi vývojáři patří nyní mezi nejčastější služby nastavení monitoringu aplikací nebo posouzení bezpečnosti vývoje. Standardy musejí znát všichni zaměstnanci, kteří se na dodávce podílejí. „Nemáme experta na bezpečnost, který by vše posvětil.

Bezpečnost vývoje, monitoring a údržba aplikací i z pohledu zabezpečení je standardní součástí všech našich projektů,“ dodává Radek Teichmann.

„Kromě toho je častým požadavkem našich klientů poradit, jak optimálně nastavit interní systémy, aby byly v souladu s novými pravidly. I z těchto důvodů jsme nedávno rozšířili svůj IT tým, protože poptávka po službách v oblasti IT práva v poslední době roste,“ popisuje Jaroslav Menčík.

Změny přinesou i zvýšené náklady

Náklady na implementaci NIS2 lze těžko odhadnout předem, i proto by s ní měly firmy začít co nejdříve. „Podle mě nelze paušalizovat, záleží na velikosti firmy, komplexitě a množství aplikací nebo stavu formalizace procesů. Obecně s NIS2 (a dalšími regulacemi mířícími do digitálního světa) budou náklady vždy iniciální (větší) a kontinuální (menší). Jak moc vysoké náklady budou, je individuální,“ uzavírá Radek Teichmann.

„Stále platí, že bezpečnost je drahá. V IT to platí stejně jako ve fyzickém světě. V roce 2024 máme v plánu investovat do této oblasti a související implementace NIS2 až 15 milionů korun s cílem poskytnout ‚NIS2 Ready Cloud‘, který regulaci již plně podporuje a zároveň nabízí know-how, jež by si běžná firma budovala od nuly několik let. Bohužel se bezpečná IT infrastruktura nedá koupit kompletně na klíč, vždy vyžaduje nějakou práci a investice, nehledě na NIS2 a další regulace,“ shrnuje Václav Svátek.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0