Skvělí vývojáři softwaru mohou narazit na strop v kariérním růstu, pakliže jednoho dne nepřijmou manažerskou roli, nezačnou řídit lidi a v zásadě přestanou programovat. Co když po této cestě netouží a chtějí být opravdu specializovanými a skvělými vývojáři?
Skvělí vývojáři softwaru mohou narazit na strop v kariérním růstu, pakliže jednoho dne nepřijmou manažerskou roli, nezačnou řídit lidi a v zásadě přestanou programovat. Co když po této cestě netouží a chtějí být opravdu specializovanými a skvělými vývojáři?
Toto ve světě globálního IT řeší přístup nazývaný IC leadership (individual contributor). O tom ovšem, dle zkušeností z náboru a také průzkumu společnosti Productboard, panuje v Česku velmi omezené povědomí. 60 % dotazovaných IT specialistů projevilo obavy o nedostatečnou informovanost, 20 % manažerů se pak s termínem setkalo poprvé.
Productboard, který aktivně hledá lidi do těchto pozic, pak naráží na fakt, že v Česku není jednotná znalost ani mezi vývojáři hlásícími se na tyto pozice. 80 % seniorních softwarových vývojářů, které pozve Productboard na pohovory, si potřebuje ujasnit termín, což poukazuje na skutečnost, že české technologické společnosti v tomto nemají jednotnou terminologii.
„Pozice takzvaných staff+ engineerů jsou pro společnosti s globálními ambicemi a sofistikovaným produktem mířícím na nejvyspělejší firmy světa extrémně důležité. Toto zjišťují a řeší také další společnosti v našem okolí, tedy firmy, které vzešly z České republiky, ale dnes působí globálně a velkou část managementu mají v zahraničí, tedy na často vyspělejších trzích,“ vysvětluje tech community manager Productboardu Jiří Nečas důvod, proč se firma rozhodla mluvit o důležitosti IC leadershipu.
IC leadershipu se přezdívá také staff+ engineering nebo principal engineering. Jedná se o individuální vývojovou linii po postu senior engineera – neboli po klasických junior – medior – senior pozicích. Po těch má většinou zaměstnanec na výběr, zda se vydat po manažerské lince, nebo cestou specialisty a působit jako tzv. individual contributor. Představuje to tedy technickou specializovanou kariérní cestu pro ty, kteří se nechtějí realizovat v manažerské rovině.
Productboard obsazuje pozice staff+ vývojářů v České republice již od začátku roku 2020. Průzkum mezi českými technologickými řediteli a šéfy vývoje proběhl koncem loňského roku. Dotazník dokončily pouze necelé dvě desítky z nich, řada specialistů dotazník nedokončila s odůvodněním, že se jich toto téma netýká. Zároveň pouze v polovině vyplněných dotazníků uvedli, že ve své společnosti tyto pozice mají.
„Naše zjištění ukazují, že obzvláště menší firmy v českém prostředí mají odlišné strukturování v porovnání s těmi mezinárodními. Zatímco velké globální společnosti již začaly aktivně řešit role, jako je IC leadership, situace v českém prostředí naznačuje, že zatím nemáme dostatek firem, které se tímto zabývají. Je zřejmé, že zahraniční ekosystém je rozsáhlejší a pokročilejší, což vede k větší poptávce po kvalifikovaných profesionálech. Rádi bychom ale otevřeli problematiku okolo tohoto tématu proto, aby byly české firmy schopny rychleji reagovat na podobné světové trendy a mohly konkurovat na globální úrovni,“ vyvozuje závěry Nečas.
„Člověk zastávající tuto pozici přenáší na jednotlivé členy týmu svůj drive a motivaci, sdílí s týmem své znalosti a zkušenosti a směřuje projekty k dosažení cíle. Kromě toho udržuje komunikaci mezi jednotlivými týmy tak, aby každý věděl, co se děje v různých oblastech. U nás v Rockeru máme třeba pravidelné techtalky, kde rozebíráme zajímavé situace u projektů, co se kde aktuálně řeší, a například mezi sebou sdílíme i různé technologické novinky,“ uvedl v dotazníku Ivan Píša, CTO vývojářské firmy Rockero.
Nezájem o manažerskou pozici není ojedinělý
90 % dotazovaných potvrdilo, že se setkali se situací, kdy excelentní softwarový inženýr nejevil zájem o tradiční manažerskou roli a řízení lidí. „My aktuálně máme malý a velice efektivní tým, plochou strukturu a víceméně si každý svoji roli přirozeně našel sám. Někdo je více architekt, někdo čistý vývojář, někdo více řeší devops apod. Snažíme se lidi do ničeho netlačit – tedy snažíme se je nechávat v jejich nejpřirozenější pozici a roli,“ vyjádřil se v dotazníku Petr Jůza, head of engineering ve WisePorter.
„Nemá smysl zaměstnance tlačit do role, kde nemá ambici. Cesta může vést přes inspiraci nebo lepší pochopení sama sebe skrz leadership development program, pokud je k tomu trochu chuť. Když ani to nemá odezvu ve vlastní motivaci se do toho pustit, tak se dívat na kontribuci vs. potřeby pro firmu a jaké jsou možnosti pro člověka se dále rozvíjet po své IC cestě,“ myslí si Jiří Hejl, head of product marketing & management v Meiro.
„Pokud člověk nemá ve své přirozenosti touhu se posouvat prostřednictvím řízení lidí, nevěřím tomu, že je nutné jej do tohoto tlačit. V našem případě daný člověk rostl, ale do hloubky technologicky, nikoli manažersky,“ domnívá se Filip Mikschik, CEO StartupJobs.
Podle statistik kariérního experta Zippia je momentálně v USA zaměstnaných asi 81 848 staff+ engineerů. 12,1 % z nich tvoří ženy a 87,9 % muži. Jejich průměrný věk je 40 let. Tento trend dal v zahraničí vzniknout řadě specializovaných knih, konferencí a odborných fór, na kterých se profesionálové z této komunity mohou setkat a sdílet svá know-how.
O podobné aktivity se v českém prostředí snaží také Productboard, který pravidelně pro technologické nadšence i profesionály pořádá meetupy, kde probírá nejzajímavější trendy ze světa softwarového vývoje, designu a product managementu. Mezi přednášejícími se pravidelně objevují největší odborníci z Productboardu, ale také z nejslibnějších technologických firem, které z Česka dobývají světové trhy.
KOMENTÁŘE