Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území

DomůByznys

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území.

Cena bitcoinu se vyšplhala nad 26.500 USD, je nejvyšší od loňského června
Bitcoin dál posiluje, překonal hranici 30.000 dolarů
Bitcoin překonal hodnotu 73.000 dolarů
Komise pro cenné papíry a burzy v USA schválila 11 bitcoinových ETF

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Kryptoměny podle ní přinášejí hrozby pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel.

Ve své zprávě uvedla, že za rychlým růstem zájmu o kryptoměny stojí především spekulativní poptávka a že tyto měny nesou prvky finanční pyramidy.

Rusko se už delší dobu staví proti kryptoměnám a upozorňuje, že je lze využívat k praní špinavých peněz či financování terorismu. Země v roce 2020 sice poskytla kryptoměnám právní status, ale zakázala jejich používání jako platebního prostředku. Centrální banka varovala, že na trhu s kryptoměnami se mohou vytvářet bubliny, což může ohrozit finanční stabilitu i občany.

Banka proto nyní navrhla zakázat finančním institucím provádět jakékoliv operace s kryptoměnami. Vyzvala i k vytvoření mechanismu, který by blokoval transakce vedoucí k nákupu či prodeji kryptoměn za tradiční měny. Rusové jsou podle centrální banky aktivními uživateli kryptoměn a ročně s nimi uskuteční transakce v objemu kolem pěti miliard dolarů (přes 100 miliard Kč).

Rusko je zároveň třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem. Podle centrální banky vytváří těžba kryptoměn problémy kvůli spotřebě energie. „Nejlepší řešení je zavést zákaz těžby kryptoměn v Rusku,“ uvedla banka. Ve své zprávě rovněž poukázala na kroky, které proti kryptoměnám podnikly jiné země, například Čína.

Analytik eToro Simon Peters, analytik kryptotrhů, uvádí: „Zavedení plošného zákazu těžby bitcoinů v Rusku může mít krátkodobě dopad na jeho hashrate a cenu. Nevěřím však, že se bude jednat o dlouhodobý efekt. Rusko je zodpovědné přibližně za pouze 11 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} celosvětového hashrate. To je v ostrém kontrastu s Čínou, která když v květnu 2021 zakázala těžbu bitcoinů, představovaly tamní těžařské operace 60–70 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} celosvětového hashrate bitcoinové sítě. Po zákazu těžby bitcoinu v Číně hashrate i cena výrazně klesly. Těžaři se ovšem přesunuli do jiných zemí/jurisdikcí, díky čemuž hashrate opět vzrostl a nyní je na historickém maximu. Pokud Rusko zakáže těžbu bitcoinů, můžeme vidět podobný vzorec, ale v mnohem menším měřítku.“

Čínská centrální banka loni v září označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Tento krok tehdy vedl k výraznému oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin i dalších digitálních měn.

V České republice objem obchodů s kryptoměnami podle údajů společnosti Bit.plus loni vzrostl o čtvrtinu téměř na pět miliard korun. Většinu transakcí tvořily bitcoiny a ethereum.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0