Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území

DomůByznys

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území.

Cena bitcoinu přesáhla 68.000 dolarů, blíží se dosavadnímu maximu
Bitcoin překonal hranici 40.000 USD a dál roste, posilují i další kryptoměny
Česká kryptoměnová banka spojila síly s francouzskými experty na kyberbezpečnost
Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Kryptoměny podle ní přinášejí hrozby pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel.

Ve své zprávě uvedla, že za rychlým růstem zájmu o kryptoměny stojí především spekulativní poptávka a že tyto měny nesou prvky finanční pyramidy.

Rusko se už delší dobu staví proti kryptoměnám a upozorňuje, že je lze využívat k praní špinavých peněz či financování terorismu. Země v roce 2020 sice poskytla kryptoměnám právní status, ale zakázala jejich používání jako platebního prostředku. Centrální banka varovala, že na trhu s kryptoměnami se mohou vytvářet bubliny, což může ohrozit finanční stabilitu i občany.

Banka proto nyní navrhla zakázat finančním institucím provádět jakékoliv operace s kryptoměnami. Vyzvala i k vytvoření mechanismu, který by blokoval transakce vedoucí k nákupu či prodeji kryptoměn za tradiční měny. Rusové jsou podle centrální banky aktivními uživateli kryptoměn a ročně s nimi uskuteční transakce v objemu kolem pěti miliard dolarů (přes 100 miliard Kč).

Rusko je zároveň třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem. Podle centrální banky vytváří těžba kryptoměn problémy kvůli spotřebě energie. „Nejlepší řešení je zavést zákaz těžby kryptoměn v Rusku,“ uvedla banka. Ve své zprávě rovněž poukázala na kroky, které proti kryptoměnám podnikly jiné země, například Čína.

Analytik eToro Simon Peters, analytik kryptotrhů, uvádí: „Zavedení plošného zákazu těžby bitcoinů v Rusku může mít krátkodobě dopad na jeho hashrate a cenu. Nevěřím však, že se bude jednat o dlouhodobý efekt. Rusko je zodpovědné přibližně za pouze 11 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} celosvětového hashrate. To je v ostrém kontrastu s Čínou, která když v květnu 2021 zakázala těžbu bitcoinů, představovaly tamní těžařské operace 60–70 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} celosvětového hashrate bitcoinové sítě. Po zákazu těžby bitcoinu v Číně hashrate i cena výrazně klesly. Těžaři se ovšem přesunuli do jiných zemí/jurisdikcí, díky čemuž hashrate opět vzrostl a nyní je na historickém maximu. Pokud Rusko zakáže těžbu bitcoinů, můžeme vidět podobný vzorec, ale v mnohem menším měřítku.“

Čínská centrální banka loni v září označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Tento krok tehdy vedl k výraznému oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin i dalších digitálních měn.

V České republice objem obchodů s kryptoměnami podle údajů společnosti Bit.plus loni vzrostl o čtvrtinu téměř na pět miliard korun. Většinu transakcí tvořily bitcoiny a ethereum.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0