Zdrojem adwaru zůstávají falešné verze strategických mobilních her

DomůKyberbezpečnost

Zdrojem adwaru zůstávají falešné verze strategických mobilních her

Útočné kampaně se zatím nemění a útočníci nadále cílí hlavně na fanoušky mobilních her, kteří stahují hry a aplikace z internetových úložišť.

Falešné e-maily se škodlivým kód cílí na evropské státy, i na Česko
Past na firmy: Kyber útočníci zneužívají dovolené spojené s oslavami Vánoc
Kyber útoky na uživatelská hesla přibývají, Spyware AgentTesla na vzestupu
Hrozby pro webový server IIS: Odposlechy vlád i útoky na platební transakce

Bezpečnostní specialisté z ESETu detekovali v březnu na platformě Android opět adwary Andreed a Hiddad. Útočníci k jejich šíření zneužívají různé verze a modifikace známých online her.

Doplnil je škodlivý kód Agent.ELP, který se ve větším počtu detekcí objevil již v únoru. V případě všech tří nejčastěji detekovaných hrozeb jsou jejich hlavním zdrojem trojanizované aplikace, které v převážné většině případů uživatelé stáhnou dobrovolně ve snaze pořídit si online hru či jiný program bezplatně či ve výhodné nabídce. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v České republice.

Největšími riziky zůstávají na platformě Android v Česku stále stejné varianty škodlivých kódů. Počet jejich zachycených případů zůstal i v březnu stabilní a bezpečnostní experti zatím nepozorují jejich pokles. Hlavním zdrojem škodlivých kódů jsou nadále různé verze mobilních her.

„Na platformě Android stále nejvíce detekujeme adware Andreed, který se šíří prostřednictvím různých verzí známých her. Větší počet detekcí u něj pozorujeme zhruba od loňského přelomu jara a léta. Ani podle poslední statistiky z letošního března se v jeho případě strategie nemění. Útočníci v březnu vsadili na mobilní hry Spider Man 2, LIMBO nebo Neighbours from Hell,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

V desetině všech případů se v březnu dále objevoval také adware Hiddad.AYF. Útočníci v jeho případě již několikátý měsíc po sobě využívají úspěchu hry Minecraft a adware šíří prostřednictvím různých trojanizovaných her pro platformu Android, které tuto populární online hru napodobují.

„Trojanizované aplikace jsou na první pohled normální a legitimní hry nebo různé nástroje, které mají ale za úkol šířit škodlivý kód. Nejčastěji je jejich autoři nabízejí na různých internetových úložištích a warez fórech, kde uživatelé hledají bezplatné alternativy k jinak placeným hrám v oficiálních obchodech nebo na stránkách vývojářů. V tom je skrytý úspěch adwaru – uživatelé mu zpravidla nevěnují takovou pozornost jako jiným, závažnějším škodlivým kódům, a v naprosté většině případů ho stáhnou do zařízení sami a dobrovolně. Ani adware by ale neměli podceňovat. Kromě zobrazování agresivní reklamy a zpomalování výkonu zařízení může sledovat naši online aktivitu a stahovat další, závažnější malware,“ vysvětluje Jirkal.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0