Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti

DomůKyberbezpečnost

Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti

Zdrojem adwaru zůstávají mobilní hry a modifikace pro jejich vylepšení. Experti doporučují především nestahovat aplikace a hry z neoficiálních zdrojů.

Adware si nachází cesty k českým uživatelům přes populární hry
Počítače od Applu ohrožuje Adware skrytý v reklamě
Hrozbám na Androidu stále dominuje adware
Detekce adwaru Pirrit se v závěru roku vyšplhaly až ke 40 % všech zachycených případů

Pravidelná statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET v únoru opět potvrdila převahu adwaru na platformě Android v Česku.

Útočníci k jeho šíření nadále zneužívají populární hry a šíří ho prostřednictvím jejich různých verzí nebo jejich modifikací – cílí tak na uživatele všech věkových kategorií, včetně dětí. Bezpečnostní experti také upozorňují, že jak modifikace pro hry, tak další aplikace dostupné z různých obchodů třetích stran mohou být legitimní a nemusí v tuto chvíli šířit škodlivý kód. Řada různě upravených aplikací ale může představovat budoucí riziko pro naše data, a proto je pro uživatele vždy bezpečnější stahovat aplikace pouze z oficiálního obchodu Google Play.

Bezpečnostní specialisté z ESETu i nadále detekují adware na platformě Android, a především pak jeho nejčastějšího zástupce v Česku, adware Andreed. V únoru ho po menší přestávce opět doplnil adware Hiddad. Adware je typem škodlivého kódu, který na zařízení uživatelů zobrazuje agresivní a nevyžádanou reklamu. Ačkoli není tak nebezpečný jako jiný malware, i adware může představovat vážnější riziko – může do zařízení stahovat další škodlivé kódy nebo sbírat údaje o chování uživatelů na internetu.

„Pro adware Andreed je typické, že ke svému šíření zneužívá různé verze více či méně známých mobilních her. Šíří se pak prostřednictvím jednoho obchodu třetí strany, to znamená mimo oficiálních obchod Google Play,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „V minulých měsících jsme mohli vidět, jak Andreed ke svému šíření zneužíval například modifikované verze her Bridge Constructor nebo Tower Conquest, v únoru jsme ho nejčastěji viděli v modifikaci pro hru Back Wars,“ dodává.

Herní modifikace či zkráceně mody mohou být legitimními aplikacemi, které slouží k různým herním vylepšením. Bezpečnostní experti proto nabádají uživatele, aby v případě, že chtějí herní modifikaci pro nějakou hru využít, vždy opatrně volili zdroj, odkud ji stahují. I legitimní aplikace, které mohou být zatím jen potenciálně nebezpečné, mohou šířit další adware, a v konečném důsledku i nebezpečnější malware.

Útočníci staví na popularitě Minecraftu

Adware Hiddad se v únoru opět vrátil na přední místa pravidelné statistiky škodlivých kódů pro platformu Android. Stejně jako v minulých kampaních se i tentokrát objevoval v několika verzích her napodobujících známou hru Minecraft.

„Zachycené verze her využívají úspěchu Minecraftu, kdy stejně jako v této hře mají hráči stavět svět z různých dílů a kostek. Mezi fanoušky mobilních her patří uživatelé všech věkových kategorií, a to i děti, mezi kterými je tato hra velmi populární. Právě nejmladší uživatelé si ale nemusí uvědomovat všechna rizika stahování her z neověřených obchodů s aplikacemi. Může za tím být i jednoduše snaha ušetřit kapesné, protože řada takto nabízených her může být na oficiálních místech zpoplatněna nebo nedostupná. A útočníci to moc dobře vědí,“ říká Jirkal.

Neškodné úpravy aplikací mohou v budoucnu sloužit malwaru

V únorové statistice se také objevil škodlivý kód Agent.ELP, a to v necelé desetině všech případů.

„Agent.ELP je druh útoku, kterému říkáme dodavatelský řetězec – nositelem hrozby je v takovém případě software třetí strany, který využívají další subjekty k provozování svých služeb či k vývoji dalších nástrojů. Z bližší analýzy vidíme, že nějaký vývojář nalezl zranitelnost v takzvaném repozitáři balíčků pro vývoj aplikací pro Android a podstrčil dalším vývojářům upravenou verzi populární knihovny. Tato upravená knihovna byla automaticky zahrnuta do nových verzí aplikací, které ji používaly, a to naprosto bez vědomí jejich vývojářů. V tuto chvíli nevidíme, že by modifikovaná knihovna sloužila k šíření malwaru, pouze informuje o tom, do kterých aplikací se dostala. Rozhodně se to ale může v budoucnu změnit. Již v tuto chvíli se minimálně jedná o narušení ochrany dat zákazníků daných aplikací,“ vysvětluje Jirkal.

I nejmladší fanoušci her potřebují znát internetové hrozby

Podle bezpečnostních expertů je adware v Česku rozšířený kvůli tomu, že není tolik invazivní jako jiné kybernetické hrozby a uživatelé před ním nejsou dostatečně obezřetní. I přesto by mu ale měli věnovat pozornost, a to s ohledem na bezpečnost svých dat a preventivně z důvodu rizika v podobě stažení dalšího malwaru.

„Internetová úložiště a neoficiální obchody s aplikacemi jsou pro uživatele atraktivní – mohou na nich sehnat populární hry zdarma nebo ve výhodných balících s dalšími programy. Často se nicméně nejedná o oficiální aplikace, ale o jejich různě upravené verze. Ty mohou po stažení v nějaké míře nebo zcela fungovat, ale jako bonus obsahují škodlivý kód. Pokud mají uživatelé děti ve věku, kdy už mají vlastní chytré telefony a hrají na nich hry, doporučoval bych vysvětlit jim rizika, na která mohou na internetu narazit,“ dodává Jirkal z ESETu.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 2