Češi marně dohánějí EU. V outsourcingu hostování databází za ní zaostávají o 30 %

DomůSoftware

Češi marně dohánějí EU. V outsourcingu hostování databází za ní zaostávají o 30 %

Češi marně dohánějí EU. V outsourcingu hostování databází za ní zaostávají o 30 %

Alphabet, Amazon, Apple, Meta aj. musí dodržet reformu digitálního trhu
Evropské úřady v roce 2022 rozdaly pokuty za GDPR ve výši 2,92 miliardy eur
Naplnění vize digitální transformace přinese EU 2,8 bilionu eur
Hackeři z Turla zaútočili přes Dropbox na ministerstvo člena EU

Klientské databáze patří k nejcitlivějším datům každé firmy, zejména v oblasti e-commerce. Proto se mnohé z nich zdráhaly svěřit jejich správu externím poskytovatelům.

V posledních letech ale tyto společnosti zjišťují, že outsourcing IT služeb může být nejen bezpečný, ale i se jim v případě databází vyplatí. Zájem o externí hostování databází v posledních letech roste v celé EU. Nárůst zaznamenávají i firmy v České republice, ale o poznání pomaleji.

Externí hosting databází v EU využívá 17 % firem, ale zájem rychle roste. Od roku 2018 se zvýšil outsourcing hostingu databází o 55 %. Oproti podobným typům služeb jde o poměrně malé procento využití. Firmy se stále obávají svěřit citlivé informace ve svých databázích externím firmám.

Databáze jsou klíčovým prvkem každé firmy, zejména v e-commerce sektoru, kde firmy schraňují osobní údaje o svých zákaznících, jako je například adresa či telefonní číslo. Se zavedením GDPR jsou firmy ještě více opatrné, protože v případě úniku dat riskují až mnohamilionové pokuty.

Česká republika patří v IT oblasti mezi nadprůměr, proto je s podivem, že u outsourcingu hostování databází za průměrem EU zaostává. A to téměř o třetinu. Jen 12 % firem v ČR přenechává hosting databází externím dodavatelům. Od roku 2018 vyrostla poptávka o 33 %. Což se může zdát jako velký nárůst, ale ve srovnání s celou EU jde o číslo podprůměrné.

Jiná čísla ovšem zaznamenávají u českého poskytovatele prémiového hostingu vshosting~. Podle jejich ředitele Damira Špoljariče je situace u nich významně odlišná zejména z toho důvodu, že jejich klienti jsou progresivní ve svém oboru a nebojí se inovovat. „Naše služby využívají úspěšné firmy z IT a e-commerce. Díky nám vědí, že outsourcing je pro ně výhodnější. Nejen finančně, ale i z pohledu bezpečnosti dat. Jsme specialisté na hosting, včetně databází, a proto se firmám vyplatí své databáze svěřit našim odborníkům,“ poznamenává Špoljarič.

Prakticky každý klient vshostingu využívá nejen jejich prémiový hosting, ale i hosting databází. Právě po něm se v posledních letech zvyšuje poptávka. Zejména u tzv. managed databází, kde je vshosting~ nejen hostuje, ale kompletně se o databáze stará. Péče o databáze je vysoce specializovaná činnost a pokud je vykonávána neodborně, firmy se vystavují velkému riziku. I kvůli své expertíze tak ve vshostingu evidují nárůst zájmu o zhruba 25 %.

U nejkvalitnějších poskytovatelů hostingu databází jsou odborníci nonstop k dispozici a zajišťují i časté a spolehlivé zálohování (s tzv. PITR) pro případ neočekávaných situací. “Pro maximální zabezpečení nabízíme klientům prémiové zálohování s vyšší frekvencí záloh, které v případě problému umožňuje až desetkrát rychlejší obnovení databáze, a to zcela bez ztráty dat,” dodává Damir Špoljarič z vshostingu.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0