ČTÚ spustil provoz srovnávače tarifů operátorů

DomůVeřejná správa

ČTÚ spustil provoz srovnávače tarifů operátorů

Český telekomunikační úřad spustil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací.

Novela zákona o elektronických komunikacích schválena
Český telekomunikační úřad zahájil přezkum úrovně kvality poštovních služeb
ČTÚ spouští měřicí nástroj NetTest
ČTÚ: Spotřeba dat na jedné SIM stoupla o 77 %, ceny volání a dat klesají

Český telekomunikační úřad spustil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Nabízí zejména srovnnání cenových podmínek poskytovatelů mobilních a ICT služeb.

V první fázi jde o porovnání cen mobilních služeb: volání, SMS a dat a mobilního internetu. Od 1. dubna se má přidat i porovnávání fixních nabídek. Do května 2021 poběží srovnávač v pilotním provozu.

Přehledné informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb (operátoři, podnikatelé).  A ti také ručí za jejich správnost. Služba je bezplatná a nekomerční. ČTÚ nástroj vytvořil a provozuje na základě povinnosti, kterou mu ukládá zákon o elektronických komunikacích.

Spotřebitelé si mohou na základě zadaných parametrů (výše spotřeby, požadovaného typu smluvního závazku atd.) vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu, poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, nakolik jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli. Cílem srovnávacího nástroje je tedy i dynamičtější rozvoj trhu elektronických komunikací prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb.

„Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí,“ uvedla předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Nástroj si můžete vyzkoušet a více informací naleznete na https://srovnavac.ctu.cz/

Systém zatím po prvních testech a reakcích veřejnosti produkuje i hodně zavádějící informace.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0