Data uživatelů více než 19 tisíc aplikací pro Android jsou v ohrožení

DomůKyberbezpečnost

Data uživatelů více než 19 tisíc aplikací pro Android jsou v ohrožení

Analytici Avast varují, že data uživatelů více než 19 tisíc aplikací pro Android jsou v ohrožení.

Global PC Risk Report 2020: 15 % firemních počítačů je vystaveno riziku infekce malwarem
Avast: Google Play stále nabízí skryté reklamy vydávající se za herní aplikace
Portálem Bazoš.cz se šíří podvodné inzeráty, nabízejí nedostatkové grafické karty
Podvodníci napodobující Českou poštu lákají na statisícové odměny

Výzkumníci Avastu prověřili 180 300 běžně dostupných aplikací pro Android a zjistili, že více než 19 300 z nich má veřejně přístupná data uživatelů.

Na vině je chybná konfigurace databáze Firebase, kterou vývojáři používají zejména k vývoji mobilních aplikací pro Android.

U takto otevřených dat hrozí, že uniknou na internet. Jedná se o aplikace pro objednání rozvozu jídla, ale také o různé hry.

Na vině je chybná konfigurace databáze Firebase, kterou vývojáři pro Android často používají k ukládání právě uživatelských dat. V ohrožení jsou tak data mnoha různých aplikací – od lifestylových, fitness, herních až po ty, které pomáhají doručovat poštu nebo jídlo po celém světě včetně Evropy, jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky.

Vývojáři používají Firebase k vývoji mobilních a webových aplikací pro operační systém Android. Svou implementaci Firebase však mohou otevřít ostatním kolegům, takže technicky vzato je dostupná i pro veřejnost. Výzkumníci z laboratoří Avast Threat Labs prozkoumali 180 300 veřejně dostupných instancí Firebase a zjistili, že více než 10 % (19 300) je otevřených a zpřístupňuje data také neautorizovaným vývojářům. Jde tedy o chybu ze strany vývojářů, která vystavuje osobní údaje uživatelů riziku krádeže.

Odhalená data zahrnují osobní údaje jako jsou jména, data narození, adresy, telefonní čísla, údaje o poloze, tokeny a klíče různých služeb. Pokud vývojáři navíc používají špatné bezpečnostní postupy, mohou záznamy obsahovat i hesla v prostém textu.

„U takto otevřených dat hrozí, že uniknou na internet, což může představovat velké obchodní, právní a regulatorní riziko. Potenciálně mohou být ohroženy osobní údaje více než 10 % uživatelů aplikací založených na Firebase,“ vysvětluje výzkumík malwaru v Avastu Vladimir Martyanov. „Svou aplikaci má v dnešní době téměř každá firma, od obchodů přes posilovny, poštovní služby, až po různé dárcovské platformy. Tyto společnosti by měly trvat na odpovědném vývoji svých aplikací, aby se bezpečnost a ochrana soukromí staly klíčovou součástí celého procesu, nikoliv jen poslední položkou na seznamu.“

O svých zjištěních informoval Avast společnost Google, aby mohla předat zprávu přímo vývojářům aplikací a přijmout opatření k nápravě.

Avast také doporučuje přímo vývojářům, aby se informovali o potenciálním riziku špatně nakonfigurovaných databází a řídili se osvědčenými postupy společnosti Google.

„Vyzýváme všechny vývojáře, aby si zkontrolovali, že jejich databáze a další úložiště jsou správně nakonfigurovaná, ochránili tak data uživatelů a učinili náš digitální svět bezpečnějším,“ dodává Vladimir Martyanov.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0