Destruktivní kybernetický útok na energetickou rozvodnou síť na Ukrajině

DomůKyberbezpečnost

Destruktivní kybernetický útok na energetickou rozvodnou síť na Ukrajině

Analytici bezpečnostní společnosti Eset detekovali destruktivní kybernetický útok na energetickou rozvodnou síť na Ukrajině.

Podvody budou v roce 2024 kvůli AI šité obětem na míru
Kybernetická bezpečnost v roce 2018. Jak moc nás (ne)ochrání?
NÚKIB upozorňuje na rizika online konferenčních služeb, především aplikaci ZOOM
V dubnu útočil na uživatele Apple reklamní malware Pirrit

Analytici bezpečnostní společnosti Eset detekovali destruktivní kybernetický útok na energetickou rozvodnou síť na Ukrajině.

Bezpečnostní společnost Eset ve spolupráci s ukrajinským kybernetickým týmem CERT-UA odhalila útok prostřednictvím škodlivých kódů Industroyer2 a CaddyWipper. Podle dosavadních zjištění je autorem útoku ruskojazyčná útočná skupina Sandworm s vazbami na ruskou zpravodajskou službu GRU. Cílem byla významná energetická společnost distribuující elektřinu na území Ukrajiny.

Podle prvních zjištění byl útok realizován v pátek 8. dubna v 16.20 místního času. Přípravy na něj však trvaly dva týdny před jeho zahájením. Destruktivní malware stejně jako v předchozích případech mazal data na napadených zařízeních, které používaly operační systému Windows, Linux a Solaris.

„Na základě prvních analýz vidíme jasnou souvislost s útoky na ukrajinskou rozvodnou síť z roku 2016, jejichž následkem došlo k masivním výpadkům elektřiny. Nyní byly použity inovované útočné nástroje, zejména malware Industroyer v nové verzi, ale pachatel byl s největší pravděpodobností totožný – ruskojazyčná útočná skupina Sandworm, která je spojována s ruskou zpravodajskou službou GRU,“ říká Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti Eset.

Sandworm je skupina, která je řazena mezi tzv. APT, tedy pokročilé trvalé hrozby. Tímto termínem jsou označováni útočníci nebo skupiny útočníků, které získavají přístupy do počítačových sítí zpravidla významných soukromých či vládních organizací, kde bývají delší dobu nepozorovány. V mnohých případech je jejich aktivita financována státy.

„Kromě Industroyeru2 byly pro útok použity další škodlivé kódy. Detekovali jsme vzorky malware zahrnující mimo jiné i CaddyWiper, se kterým jsme se setkali při útocích na ukrajinské finanční instituce v polovině března. V tuto chvíli nevíme, jak přesně došlo k infikování napadené organizace, to je předmětem dalšího vyšetřování,“ dodává Cebák ze společnosti Eset.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0