NÚKIB varuje před trvající kampaní podvodných vishingových telefonátů

DomůKyberbezpečnost

NÚKIB varuje před trvající kampaní podvodných vishingových telefonátů

NÚKIB varuje před trvající kampaní podvodných vishingových telefonátů.

Unicorn zvýšil tržby o 15 % na 5,54 miliardy Kč
Stanislav Šmolík je novým generálním ředitelem DNS
Vlastimil Horák je ředitelem VMwaru pro Českou republiku a Slovensko
Samuel Huba střídá v čele Shoptetu Miroslava Uďana

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před trvající kampaní podvodných vishingových telefonátů.

„V uplynulých týdnech detekujeme vysoké počty těchto pokusů a neočekáváme, že by se míra volání měla snižovat. Všechny telefonáty v rámci této kampaně jsou charakteristické následujícími body,“ stojí v prohlášení úřadu.

  • Číslo je zpravidla zahraniční. Nejčastěji francouzské, německé a belgické.
  • Operátor na lince se vám anglicky (většinou s přízvukem) představí jako zaměstnanec Microsoftu a sdělí vám, že je váš počítač infikován.
  • Pokusí se získat si vaši důvěru pomocí společné kontroly několika hodnot, které lze nalézt na každém windowsovém stroji.
  • Dále se vás pokusí navést ke stažení nástroje pro vzdálený přístup k počítači. Nejčastěji Anydesk, Supremocontrol nebo TeamViewer.
  • V případě, že následujete jeho pokyny a navážete spojení, pokusí se ihned získat údaje o vaší platební kartě. Nejprve z prohlížeče, poté případně přímo z vás.
  • Instruuje vás k potvrzení dvoufázového ověření zaslaných plateb.
  • V některých případech otevře příkazový řádek a začne stahovat předchystaný malware (keylogger).

Nejlepší obranou proti těmto pokusům nadále zůstává informovanost a poučenost lidí, tedy zlepšování schopností tyto pokusy rozpoznat. Identifikujete-li tento podvod, doporučujeme vám volajícího zřetelně odmítnout a hovor zavěsit. Pouhé zavěšení bez komentáře většinou vedlo k opakovaným voláním ze zahraničních čísel v následujících dnech.

Podezřelé telefonáty doporučuje NÚKIB ohlásit na Policii ČR.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0