Dovolená v zahraničí přináší rizika i v oblasti kybernetické bezpečnosti

DomůKyberbezpečnost

Dovolená v zahraničí přináší rizika i v oblasti kybernetické bezpečnosti

Užíváte si dovolenou, ale přesto se potřebujete připojit k emailu, zadat bankovní převod nebo se jen pochlubit fotografií od moře? V oblasti kybernetické bezpečnosti na vás čeká řada hrozeb.

Článek v Blesku: Rodiče sdílí fotky nahých dětí i jejich genitálií
Kyberbezpečnost mezi podnikovými trendy pro rok 2019
INFO: v Google Play 47 adware aplikací
NÚKIB upozorňuje na rizika online konferenčních služeb, především aplikaci ZOOM

Užíváte si dovolenou, ale přesto se potřebujete připojit k emailu, zadat bankovní převod nebo se jen pochlubit fotografií od moře? V oblasti kybernetické bezpečnosti na vás čeká řada hrozeb.

Nejčastějším rizikem je nedostatečné zabezpečení internetového připojení. V rámci snahy o úsporu omezených dat poskytovaných mobilním operátorem většina Čechů využívá lokální bezdrátové sítě. Wifi na hotelu, letišti nebo v autobuse je dnes už standardem. Málokdy máte ale možnost zkontrolovat úroveň zabezpečení připojení. Poskytovatelé připojení se zároveň chrání před odpovědností. Hoteloví hosté ihned po připojení odkliknou souhlas s poskytováním informací. Většinou jde o první stránku, která se jim po připojení načte v prohlížeči.

Odborníci z Centra kybernetické bezpečnosti doporučují se přes lokální WiFi nikdy nepřipojovat do osobních služeb, především do internetového bankovnictví, firemních sítí, ale i emailových schránek.

„V dnešní době je email vstupní branou k většině on-line služeb. V případě, že útočník získá přístup do vaší emailové schránky, má přístup k většině ostatních služeb, které využíváte. Jednoduše si vyžádá například reset hesla a nové mu už přijde do napadené schránky. Výhodou se zdá být dvou a více faktorové ověřování identity, například u elektronického bankovnictví. I tam si ale útočníci umí poradit,“ vysvětlil analytik Luděk Sefzig.

Na dovolené totiž klesá obezřetnost. Mobilní telefon položený pod dekou na pláži, odložený u bazénu nebo zanechaný na hotelovém pokoji. Útočníci pomocí škodlivého software monitorují obrazovku zařízení, nebo ještě jednodušší cestou – pomocí skryté kamery vysledují zadávání PIN kódů. Pak si zařízení odemknou a mají možnost se přihlásit do většiny on-line služeb, které využíváte. A například dvoufaktorové ověření pomocí SMS kódu a PINu lze takto prolomit.

Na druhou stranu, samotný cestovní ruch je terčem útoků. V loňském roce došlo k ohromujícím 3,9 miliardám pokusů o škodlivé přihlášení proti webům leteckých společností, cestovních kanceláří, hotelů, pronájmu automobilů a dopravních organizací. Navíc je těžké odhalit viníky. Důkazy naznačují, že využívání hotelových a cestovních stránek pochází většinou z Ruska a Číny, a je to pravděpodobně práce organizovaných kybernetických zločinců, kteří zaměřují turisty na snadný zisk.

Mezi rizika spojená s dovolenou je i hrozba pro váš domov. Fotografie na sociálních sítích z dovolené mohou být informacemi pro zloděje, že váš dům je prázdný. Pokud máte potřebu fotografie a videa sdílet, pak to udělejte až po návratu. Vždy si po uploadu dat zkontrolujte, komu jsou na profilu viditelná. Nikdy nesdílejte a nezasílejte osobní data a citlivé materiály.

To se týká například nahých koupajících se dětí, ale i firemních dat. Falešné faktury k proplacení, prolomená VPN připojení, to jsou nejčastější útoky na větší společnosti spojené s dovolenými.

Užívejte léto a předvídejte rizika.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1