Článek v Blesku: Rodiče sdílí fotky nahých dětí i jejich genitálií

DomůKyberbezpečnostLidé

Článek v Blesku: Rodiče sdílí fotky nahých dětí i jejich genitálií

Analytik Centra kyberbezpečnosti Luděk Sefzig odpovídal Blesk.cz na možná rizika focení a sdílení nahých fotografií dětí v soukromých albech, veřejných úložištích a poradnách pro maminky. Jaká jsou největší rizika?

Pražská WIA po části Casablancy kupuje Lemo Cloud, nabídne konektivitu s cloudem
Dell prodal svoji cloud divizi Boomi za 4 miliardy dolarů
Výdaje firem na cloudovou infrastrukturu rostly o 12,5 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} na 15 miliard USD
Radek Šilhánek bude zodpovědný za cloud implementace Adastry

Analytik Centra kyberbezpečnosti Luděk Sefzig odpovídal Blesk.cz na možná rizika focení a sdílení nahých fotografií dětí v soukromých albech, veřejných úložištích a poradnách pro maminky.

Článek naleznete zde:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/628726/rodice-sdili-fotky-nahych-deti-i-jejich-genitalii-expert-varuje-raj-predatoru.html

 

Rodiče sdílí fotky nahých dětí i jejich genitálií. Expert varuje: Ráj predátorů

Dítě sedící na nočníku, pojídající špagety či šťastně se usmívající z vaničky – snímky, které byly kdysi jen součástí rodinných alb. Dnes se ale podobné fotografie objevují volně na sociální síti. Sharenting, jak se trend nazývá, je ale lákadlem predátorů, varuje přes Blesk Zprávy odborník na kyberbezpečnost. Rodiče se mnohdy nebojí zveřejnit i detail genitálu, například když žádají o radu, jak se zbavit opruzeniny. Podobné snímky se přitom mohou dítěti vrátit jako bumerang v dospělosti. Za sdílení dětského soukromí bez souhlasu už dokonce ve Francii hrozí mastná pokuta. V ČR podle výzkumu někdy sdílelo obnažené dítě 20 procent rodičů. 

„Prosím, nevíte, co to je?“ – věta, která se stále častěji objevuje na sociální síti a na internetových stránkách. Většinou ještě s přiloženou fotografií. Zeptat se tzv. doktora Fejsbůka je dnes rozšířeným trendem, mnohdy ale nebezpečným. Rodiče se totiž kolikrát nezdráhají zveřejnit i detail genitálu.

Expert: Predátoři jsou ve střehu

Podle expertů může být sdílení dětských fotografií nebezpečné a neuvážené. S tímto názorem se shoduje i analytik Luděk Sefzig z Centra kybernetické bezpečnosti.„Je to velmi neopatrné. V budoucnosti se jim může stát, že kolega nebo spolužák jejich nahé fotografie najde. Může to mít vliv ve škole i v budoucí kariéře,“ zmínil Sefzig Blesk Zprávám.

„Predátoři navíc cíleně vyhledávají různé stránky, zaměřují se i na fotografie z letních dovolených. (…) Mnohdy i takové snímky prodávají na Dark webu,“ pokračuje dále expert.

Lidé si podle něj neuvědomují, jak mohou snímky kolovat po internetu a kam se mohou dostat. „Jakmile jakákoliv data protečou přes net, je vysoká pravděpodobnost, že je to někde uchováno,“ odpovídá Sefzig na dotaz, jestli pomůže takový snímek smazat.

Pětina rodičů postuje nahé dítě

Podle výzkumu projektu E-bezpečí celá pětina rodičů někdy sdílela či postovala fotografii obnaženého dítěte. Až tři procenta přiznalo, že se pochlubilo nahým novorozenětem. Do výzkumu se ale zapojilo jen 1093 rodičů, výsledek tak může být v celorepublikovém měřítku mnohem vyšší.

Z výzkumu dále vyplývá, že 81 procent fotografií sdílené rodiči sice nemá sexuální obsah, je však jasně vidět obličej dítěte. Z 20 procent se jedná o snímek, kde je dítě částečně obnaženo a je poznat identita. 4 procenta rodičů pak přiznalo, že sami občas sdílejí své intimní fotografie.

„Obecně jsou Češi málo informovaní o možném nebezpečí v kyberprostoru. >Je nutné se zaměřit na prevenci. Vzdělávat nejen samotné děti, ale samozřejmě i rodiče. Aby věděli, že některé věci nejsou normální,“ míní Sefzig.

Na cloudu není bezpečno

Bezpečný podle Sefziga není ani ukládání a zálohování fotografií na internetové úložiště. Ta se totiž dají hacknout. „Náš mobilní telefon, když máme zapnuté nějaké cloudové úložiště nebo streamování, už ve chvíli, kdy něco vyfotím, tak to posílá na internet,“ vysvětluje.

Výzkum E-bezpečí pak ukázal, že zrovna cloud využívá 19,12 procent oslovených rodičů. Někteří z nich volí i veřejná úložiště fotografií a fotobanky. Pět procent respondentů pak uznalo, že má fotografie dětí na veřejném profilu na sociální síti.

„My se specializujeme na firmy a úniky dat v byznysu, ale stává se, že přijde dotaz na dohledání osobních dat. Když přijdete o dokumenty, tak to oželíte, ale ztráta osobních fotografií se vás dotýká. I to je motor pro lidi, aby si snímky zálohovali a sdíleli, protože mají pocit, že o data nepřijdou. Neuvědomí si ale, že se s tím nese riziko, že ty data nejsou v bezpečí a nemusíme být jejich pány,“ dodává expert závěrem.

Ve Francii se dokonce v roce 2016 rozjela velká policejní a mediální kampaň, ve které nabádali rodiče, aby fotky svých dětí nezveřejňovali. Za veřejné sdílení fotek bez souhlasu ratolestí může francouzský soud udělit i tučnou pokutu. V přepočtu ve výši jeden milion korun.

V roce 2017 dokonce jedna osmnáctiletá Rakušanka žalovala své rodiče právě za to, že zveřejňovali její fotografie bez jejího svolení a vědomí.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/628726/rodice-sdili-fotky-nahych-deti-i-jejich-genitalii-expert-varuje-raj-predatoru.html

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0