Internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst

DomůByznys

Internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst.

Amazon umístí v Česku výpočetní, úložné a databázové služby
Amazon zruší kolem 18.000 pracovních míst, propouštět bude i v Evropě
Amazon pro pobočku v Kojetíně získal 1500 z 2000 lidí, nábor pokračuje
Americká obchodní komise podala antimonopolní žalobu na Amazon

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst.

Šéf podniku Andy Jassy to uvedl v sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18.000 míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců a působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.

Nové kolo snižování počtu zaměstnanců se bude týkat zejména cloudových služeb, reklamních aktivit a streamovací platformy Twitch. Jassy rušení pracovních míst zdůvodnil současnými ekonomickými podmínkami i nejistotou ohledně budoucího vývoje.

V České republice působí Amazon od roku 2013. Od roku 2015 funguje v Dobrovízi u Prahy jeho distribuční centrum, které nyní zaměstnává přes 3000 stálých pracovníků. V korporátních kancelářích v centru Prahy má společnost dalších více než 1000 specializovaných pracovníků.

K rozsáhlému snižování počtu zaměstnanců v posledních měsících přikročila řada velkých technologických podniků. Amazon se dnes připojil ke společnosti Meta Platforms, která minulý týden oznámila druhé kolo hromadného propouštění.

Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, minulý týden uvedla, že propustí dalších 10.000 pracovníků. Už loni v listopadu firma oznámila, že zruší asi 11.000 pracovních míst.

Jassy dnes upozornil, že Amazon v uplynulých letech nabíral mnoho nových zaměstnanců. „Dávalo to smysl vzhledem k tomu, co se dělo v našem podnikání a v celé ekonomice. Kvůli nejisté ekonomice, ve které se nacházíme nyní, a nejistotě, které čelíme v blízké budoucnosti, jsme se rozhodli být efektivnější z hlediska nákladů i pracovní síly,“ dodal.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Patří mezi podniky, které těžily z dopadů pandemie covidu-19. Šíření koronaviru totiž vedlo k omezení pohybu obyvatel i k dočasnému uzavření mnoha kamenných prodejen, takže domácnosti začaly více nakupovat prostřednictvím internetu.

Nyní se však firma potýká s omezováním spotřebitelských výdajů i s růstem nákladů. V únoru uvedla, že její provozní zisk by v letošním prvním čtvrtletí mohl pokračovat v poklesu. V loňském roce se provozní zisk firmy propadl o více než polovinu na 12,25 miliardy dolarů (274 miliard Kč).

Zdroj: čtk

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0