„Kam se poděly moje peníze?“ aneb rizikové přístupy do bank přes internet

DomůKyberbezpečnost

„Kam se poděly moje peníze?“ aneb rizikové přístupy do bank přes internet

Čtyři z pěti lidí v České republice využívají internetové bankovnictví. Podle dlouhodobých průzkumů narůstá i počet lidí, kteří se připojují přes mobi

Hacker ovládal IT zařízení rodiny na Benešovsku. Vyšetřování ukázalo na syna
Proměna hackerů v syndikáty
Kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem Ukrajina a NATO
Kyberútok na olomoucký magistrát ochromil úřad
Čtyři z pěti lidí v České republice využívají internetové bankovnictví. Podle dlouhodobých průzkumů narůstá i počet lidí, kteří se připojují přes mobilní telefon, v současnosti jde až o třetinu uživatelů. Podle České bankovní asociace si ale Češi se zabezpečením příliš hlavu nelámou. Hackeři tak každý rok získají přístupy do bankovnictví ve stovkách až tisících případech. V desítkách případů pak dojde k vyvedení peněz z účtu.

Neaktualizujete programy, používáte nelegální software nebo máte stejné heslo do emailu jako do internet-bankingu? Pak jste patrně v hledáčku hackerů. Stačí se někde v restauraci nebo veřejném prostoru připojit k nezabezpečené WiFi a možná si odnesete „skrytý“ dáreček a hackeři budou mít další oběť.

„Základem je starat se o zabezpečení zařízení, ze kterého do bankovnictví lidé přistupují. Tedy mít nainstalovaný legální a aktualizovaný operační systém a mít aktualizovanou antivirovou ochranu. Nutné je se vyhýbat rizikovému chování jako otevírání neznámých příloh z e-mailů,“ zmínil výkonný ředitel sdružení CZ.NIC a vedoucí Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ Ondřej Filip, podle kterého by také lidé pro internetové bankovnictví neměli používat cizí počítače a nedůvěryhodné wi-fi sítě.

„Některé stránky se mohou vydávat za jiné a uživatel to na první pohled nemusí poznat. Je také důležité kontrolovat, zda uživatel přistupuje do bankovnictví pomocí zabezpečeného protokolu https://. To najdete na začátku adresního řádku,“ dodává Roman Mach z Centra kyberbezpečnosti.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0