Proměna hackerů v syndikáty

DomůByznysKyberbezpečnost

Proměna hackerů v syndikáty

Hacker sedící v potemnělé místnosti obklopený zářícími obrazovky a plechovkami Red Bullu hledající příležitost v tisících IP adres. Na tváři blažený výraz, když se mu průnik vydaří a on pracuje s interními daty některé významné firmy. Tato vyobrazení ale už patří do let dávno minulých. Časy se změnily. Hacking se dnes proměnil spíše v syndikát.

Kyberútok na olomoucký magistrát ochromil úřad
„Kam se poděly moje peníze?“ aneb rizikové přístupy do bank přes internet
Hacker ovládal IT zařízení rodiny na Benešovsku. Vyšetřování ukázalo na syna
Routery měly zadní dvířka, hacker jich využil a vyřadil desetitíce přístrojů z provozu
Hacker sedící v potemnělé místnosti obklopený zářícími obrazovkami a plechovkami Red Bullu hledající příležitost v tisících IP adres. Na tváři blažený výraz, když se mu průnik vydaří a on pracuje s interními daty některé významné firmy. Tato vyobrazení ale už patří do let dávno minulých. Časy se změnily. Hacking se dnes proměnil spíše v syndikát.

Za útočníky většinou stojí rozsáhlá organizace a především tvrdý byznys. Kybernetický zločin zahrnuje rozsáhlé trhy s malwarem, servery a botnety k pronájmu, služby jedinců ochotných pomáhat při útocích a především stále lepšími systémy vnitřní bezpečnosti a vlastní ochrany.

Ačkoliv samostatní jednotlivci stále existují, většina napadení probíhá v režii velmi dobře a anonymně organizovaných skupin – syndikátů. Tyto syndikáty fungují například na principech multi-level organizací, P2P propojeních, či propracovaných obdobách affiliate programů.

IT bezpečnostní odborníci stále častěji čelí místo hackera-samotáře s limitovaným rozpočtem světovým ilegálním korporacím s vlastním právním oddělením, zaměstnanci na plný úvazek, perfektní výpočetní technikou a zkušenými manažery. Vše je nezákonné, ale o to více je složitější budovat ochranu před jejich činností.

„Ilegální syndikáty jsou často řízeny lépe, než některé nadnárodní firmy. Základem jejich úspěchů je perfektní dělba práce. Například vývojáři malware mají k dispozici propracované distribuční týmy, odborníky na marketing, obchodní vyjednavače. Soustředí se tedy jen na to, aby vytvořili co nejúčinnější malware, prodej a byznys mají podchycený ostatními zločinci,“ nastínil současnou podobu kyberzločinu Luděk Sefzig z Centra kyberbezpečnosti.

Myšlence provozovat hacking jako byznys nahrává i růst služeb spočívajících v anonymizaci dat. Jejich profit je generován kromě legálních zdrojů i z černé ekonomiky. Možnost pronájmu serverů bez doložení totožnosti, non-stop online podpora v zemích třetího světa, virtuální tržiště s možností anonymního navazování kontaktů a uzavírání kontraktů.

Autorský zákon a právní ochrana duševního vlastnictví nejsou dostatečně účinným štítem proti nadnárodním syndikátům. Podniková špionáž probíhá z velké části přímo přes internet.

„Nemusí jít vůbec o krádeže patentů nebo plánů nových produktů, jak si často management firem myslí. Hackerům stačí databáze vašich klientů, kopie smluv a faktur, interní obchodní výsledky. Tedy data, která může mít váš zaměstnanec uložené na ploše bez většího zabezpečení,“ dodal Luděk Sefzig.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0