Hacker ovládal IT zařízení rodiny na Benešovsku. Vyšetřování ukázalo na syna

DomůKyberbezpečnost

Hacker ovládal IT zařízení rodiny na Benešovsku. Vyšetřování ukázalo na syna

Podle informací Policie ČR šikanoval hacker rodinu z Benešovska po celý měsíc.

Kyberútok na olomoucký magistrát ochromil úřad
Routery měly zadní dvířka, hacker jich využil a vyřadil desetitíce přístrojů z provozu
„Kam se poděly moje peníze?“ aneb rizikové přístupy do bank přes internet
Proměna hackerů v syndikáty

Podle informací Policie ČR šikanoval hacker rodinu z Benešovska po celý měsíc. Napojil se do jejich domácí sítě, měnil hesla, nechával vzkazy na chytré televizi a požadoval 100 tisíc korun. Případ začali vyšetřovat policejní specialisté. Po výsleších zjistili, že tajemným hackerem byl nezletilý syn.

Policie přijala oznámení na konci roku s tím, že domácí síť je zabezpečená, ale přesto se do ní dostal neznámý hacker.

Opakovaně měnil názvy domácí Wi-Fi sítě, hesla a PIN kódy ke všem stolním počítačům a notebookům i mobilním telefonům všech členů rodiny a také průběžně odpojoval domácnost od internetu a způsoboval poruchy různých elektronických zařízení.

o měsíci těchto potíží otec rodiny celou záležitost ohlásil na policii. „Zprvu vše vypadalo tak, že se tohoto jednání musí dopouštět opravdu zkušený hacker. V některých případech se začal napojovat i na chytrou televizi, kde zanechával různé vzkazy,“ informovala mluvčí policie Barbora Schneeweissová.

Nakonec v angličtině sdělil, že ovládává Wi-Fi a dokáže zničit všechny počítače. Aby k tomu nedošlo, žádal výkupné 100 tisíc korun.

Policisté během vyšetřování vyslechli celou rodinu a odborníci se podívali na zabezpečení a chod sítě. V tu chvíli našli indicie, že možná nejde o hackera zvenku. Nikdo z rodiny se ovšem k ničemu nechtěl přiznat.

Do případu se pak zapojili kybernetičtí odborníci. „Monitorováním síťového provozu od specialistů nebyl zjištěn přístup z vnějšího prostředí ani pohyb útočníka v domácí síti. Právě všechny tyto informace pak policisty vedly k utvrzení se v tom, že útočník musí pocházet z rodiny,“ konstatovala mluvčí.

Když policisté získali dostatek důkazů, udeřili na nezletilého chlapce, který se pod tíhou okolností přiznal. Co ho k jeho jednání vedlo, nesdělil. „Vzhledem k tomu, že nezletilý mladík měl ke všem zařízením v domácnosti přístup, jeho chování nenaplňuje jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu a celý případ byl minulý týden policisty odložen,“ uzavřela mluvčí policie.

Policie věk syna nesdělila, pouze uvedla, že šlo o nezletilého chlapce. Podle informací Novinek mu bylo mezi 11 a 13 lety.

Zdroj: Novinky.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0