Experti se shodují: Omezení WiFi sítí násilí nezabrání!

DomůKyberbezpečnostTELCO

Experti se shodují: Omezení WiFi sítí násilí nezabrání!

Rakouský server The Local v lednu informoval, že čelní představitelé vídeňské železnice uvažují o omezení bezplatného připojení k internetu za účelem snížení násilností, které se na nádražích odehrávají. Problém lze ale vyřešit mnohem efektivněji, tvrdí odborníci na kybernetickou bezpečnost. Podle nich naopak pomocí WiFi mohou odhalit identitu případných násilníků.

MU, ČVUT a VUT založily ústav na kyberbezpečnost
CKB na konferenci pro veřejnou správu: zákonné povinnosti v popředí
V ČR útočí spyware Agent Tesla, cílí na uživatelská hesla ve Windows
Údajné pornovideo Andrey Verešové: Jak poznat, zda jde o únik nebo deepfake?
Rakouský server The Local v lednu informoval, že čelní představitelé vídeňské železnice uvažují o omezení bezplatného připojení k internetu za účelem snížení násilností, které se na nádražích odehrávají. Problém lze ale vyřešit mnohem efektivněji, tvrdí odborníci na kybernetickou bezpečnost. Podle nich naopak pomocí WiFi mohou odhalit identitu případných násilníků.

Vedení železnice si myslí, že volně přístupná bezplatná WiFi síť je největší motivací pro skupinky mladých lidí, aby se na nádraží vydávaly. Chtějí proto omezit přístup k síti na 15 minut na cestujícího a zabránit tak potenciálním útokům.

Sami rakouští policisté ale přiznávají, že incidentům nejde zabránit. Nepomohla ani zvýšená přítomnost policie. Na vídeňském nádraží Westbahnhof se například skupina mladých lidí snažila zastrašit ženu nastupující do vlaku. Kromě nadávek došlo i na fyzickou agresi. Pět dorostenců ale poté beztrestně odešlo.

Podle mluvčího policie Pavla Eidenbergera dochází k většině případů pozdě v noci. „Často tu máme stížnosti na hluk mladých lidí, kteří jsou mnohdy pod vlivem alkoholu,“ řekl Eidenberger. „Je to samozřejmě nepříjemné pro cestující nebo pro lidi, kteří zde mají obchod,“ dodal a nepřímo tak popřel, že by incident souvisel s bezplatným internetem.

Odborníci z Centra kyberbezpečnosti ale oponují, že by bezplatná WiFi naopak mohla pomoci případně útočníky odhalit.

„Souhlasíme, že otevřené nezabezpečené bezdrátové sítě jsou velký problém. Nikdo neví, kdo je k čemu využije či zneužije – například pro sdílení videí z páchaných násilností, traumatizaci obětí nebo i koordinaci spáchání teroristického činu! Ve chvíli, kdy ale provozovatel WiFi použije sice bezplatné a otevřené připojení, které je ale zabezpečené podle nejnovějších technologií, získá možnost dohledat, kdo a kdy byl připojený a zda se nedopouštěl nějaké nekalé činnosti. V České republice navíc provozovatel WiFi podle nového zákona o kybernetické bezpečnosti odpovídá za provoz na jeho síti. Obdobně by k tomu mohli přistoupit i v Rakousku,“ shrnul možnosti Richard Nedvěd z Centra kyberbezpečnosti.

Více na http://echo24.cz/a/wUd8C/omezime-wifi-a-zabranime-nasili-veri-sefove-rakouskych-zeleznic

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0