Komentář: Zaspal Apple s implementací AI?

DomůKomentáře

Komentář: Zaspal Apple s implementací AI?

Apple zcela jistě už v tomto roce představí aplikace, které využívají generativní umělou inteligenci (AI). Již nyní ji i různé další předchůdce využívá v několika aplikacích, pouze to tak není ještě nazýváno.

OpenAI má podle nové dohody hodnotu 80 miliard USD
Poptávka po vývojářích trvá: 5x stoupla poptávka po no-code pozicích a o 70 procent v AI
OpenAI se snaží sjednotit zaměstnance, Microsoft vyzývá ke změně řízení
Startup userUP začíná s implementací umělé inteligence do nástroje pro Product design

Apple zcela jistě už v tomto roce představí aplikace, které využívají generativní umělou inteligenci (AI). Již nyní ji i různé další předchůdce využívá v několika aplikacích, pouze to tak není ještě nazýváno.

Oznámení pravděpodobně tedy bude takové, že umělou inteligenci má už dlouho, jen si toho mnoho lidí vůbec nevšimlo. Výraznou aktualizací projde Siri, která je v porovnání s konkurencí slabá. Hlavním pokrokem však bude integrace generativní umělé inteligence do všech AI agentů v portfoliu Apple.To umožní téměř úplné ovládání a nastavování zařízení pomocí hlasu.

Vývoj této funkcionality nejspíše probíhal paralelně s vývojem Vision Pro, které si až prosí o hlasové ovládání. Zde nastane revoluce, kdy díky zaměřování s pomocí očí a potvrzování akce hlasem vznikne nová dimenze ovládání digitálního světa. Vision Pro při této kombinaci bude přirozeně vědět, čeho se daný hlasový pokyn týká.

Apple také hlásí, že revoluční bude i nová verze iOS. V tomto směru podle všeho dojde k ještě větší integraci všech operačních systémů Apple zařízení. Očekává se propojení s technologií Vision Pro, které dovolí umisťování aplikací do fyzického prostoru a ovládání hlasem pomocí Siri. Je rovněž možné, že Apple již vyvinul velmi přesné rozpoznávání hlasu, podobné Voice ID, což by umožnilo zařízením identifikovat, zda s nimi mluví jejich vlastník, či nikoliv.

Celá strategie Applu s čipy Mx pak již velmi dlouho naznačuje unifikaci architektury napříč zařízeními. U on-device AI je jen otázkou času, kdy Apple oznámí, že data uživatele jsou to nejcennější a nehodlá je používat k marketingovým účelům. Spolupráce s Google by tak nakonec mohla být strategickým krokem hned z několika důvodů. Existuje možnost, že obě společnosti spolupracují již delší dobu, pouze teď došlo k úniku dat o jejich aktivitách.

Google Gemini má více velikostí modelů, takže se dá předpokládat, že poběží přímo na zařízení, případně si pomohou modelem v cloudu. Dává to určitě smysl. Zajímavějším pohledem ale je to, jak Apple v posledních letech hodně cílí na B2B trh, na kterém stále dominuje Microsoft. Ten v kombinaci s OpenAI vytvořil nový způsob práce s byznysovými nástroji. Právě díky partnerství by Apple získal skupinu B2B aplikací fungujících na bázi AI v podobě Google Workspace, což v tomto případě představuje jasné eso v rukávu pro sektor enterprise řešení.

Apple tedy z mého pohledu situaci nepodcenil. Raději, jak to bývá zvykem, volí strategii s dlouhodobými cíli. AI jako taková mění celý trh, ale primární potřeby prozatím stále zůstávají stejné. Apple proto nedělá rychlá rozhodnutí, jen velmi strategicky a hlavně holisticky přistupuje k implementaci AI v rámci celého svého systému. Pro konkurenci to může vypadat, že zaspal. Pravdou ale spíše je, že hraje mnohem delší hru, než si ostatní uvědomují.

Autorem je Michał Weiser, vývojář a ambasador projektu Mac@Dev, spadající pod společnost iBusiness Thein. Cílem projektu je zvýšení počtu uživatelů Apple Maců v prostředí českých vývojářských týmů a firem.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0