Nové investiční podvody lákají na využití umělé inteligence

DomůKyberbezpečnost

Nové investiční podvody lákají na využití umělé inteligence

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs společnosti Gen objevili nový typ podvodu, který zneužívá jména známých osobností.

ESET uvádí Cyber Security pro macOS verzi 7.3 s nativní podporou ARM
Umělá inteligence chrání před kyber hrozbami desetinu firem, 56 % ji zvažuje zavést
Podvodníci na Instagramu napodobují módní e-shop Shein
Huawei a ZTE se nemohou účastnit tendru pražského letiště

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs společnosti Gen objevili nový typ podvodu, který zneužívá jména známých osobností, jako je Petr Pavel, Alena Schillerová, Jakub Železný, Andrej Babiš a podnikatel Elon Musk, aby přiměl důvěřivé uživatele k investici přes falešnou investiční platformu.

Podvodníci tentokrát své oběti lákají na využití umělé inteligence, s jejíž pomocí údajně platforma dokáže obchodovat na burze a trhu s kryptoměnami.

Podvod se šíří prostřednictvím reklam na Facebooku a Instagramu. Po kliknutí na reklamu se uživatel dostane na webové stránky, které vizuálně napodobují Českou televizi, České noviny, Novinky a další média.

Ve smyšleném textu známé osobnosti představují revoluční metodu, jak rychle zbohatnout. Článek pak uživatele přesměruje na investiční portál, který ho vyzývá k registraci a v některých případech také k uhrazení vstupního poplatku.

„V posledních týdnech pozorujeme velký nárůst podvodů, které z uživatelů lákají peníze pod záminkou snadné investice. Podvodníci již tradičně sázejí na důvěryhodnost jmen celebrit, firem a médií, nově však zneužívají také popularity umělé inteligence jakožto současného trendu,” říká analytik malwaru společnosti Gen Alexej Savčin. „Uživatelům doporučujeme mít se na pozoru před nabídkami, které se zdají až příliš dobré, a investovat jen prostřednictvím prověřených platforem.“ 

Produkty Avast před tímto podvodem ochránily od dubna téměř 8500 uživatelů, kromě Česka se podvod nejvíce šíří také v Austrálii, Mexiku, Argentině, Kanadě, Španělsku, Německu, Norsku a ve Velké Británii.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0