Kyber cvičení NATO: Na cvičení Locked Shields 2024 uspěl slovensko-maďarský tým

DomůKyberbezpečnost

Kyber cvičení NATO: Na cvičení Locked Shields 2024 uspěl slovensko-maďarský tým

ESET během letošního ročníku pomohl k úspěchu slovensko-maďarskému týmu, a to k předním místům v oblastech informací o kybernetických hrozbách (cyber threat intelligence), ochrany klienta a forenzní analýzy a strategické komunikace.

Kybernetické hrozby 2021: Trendem budou útoky na hesla a protokol RDP
ESET: Aktuálně je největší hrozbou spyware zaměřený na krádeže hesel z prohlížečů
Za třetinou útoků u nás stál jediný malware, terčem jsou uživatelská hesla
ESET postavil tým expertů na boj s mezinárodní kyberkriminalitou

Experti společnosti ESET se v rámci společného týmu Slovenské republiky a Maďarska zapojili do největšího a nejkomplexnějšího cvičení kybernetické obrany na světě Locked Shields 2024, kterou každoročně pořádá Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu (CCDCOE).

Cvičení simuluje reálné kybernetické útoky a letos se do něj zapojilo 40 zemí. Společnost ESET v rámci cvičení nasadila jak své bezpečnostní řešení, tak více než 50 kyberbezpečnostních expertů, kteří byli součástí několika různých taktických týmů. Do cvičení byla tentokrát zapojena také pražská výzkumná pobočka společnosti ESET. Tématem 14. ročníku mezinárodního cvičení byla spolupráce.

Společnost ESET přispěla ve slovensko-maďarském týmu obrannými schopnostmi, díky kterým se tým umístil na prvních třech místech v oblasti informací o kybernetických hrozbách (cyber threat intelligence), ochrany klienta a forenzní analýzy a strategické komunikace. Celkově slovensko‑maďarský tým obsadil 4. místo mezi 18 zúčastněnými týmy složenými z podobných odborníků z různých zemí. Mezi účastníky byli za ESET také bezpečnostní experti z pražské výzkumné pobočky.

Cvičení Locked Shields vnímáme v dnešním realitě kybernetických hrozeb jako klíčové – je to především spolupráce všech odborných institucí a specialistů, která může i v případě reálné hrozby a bezprecedentní situace nejlépe přispět k obraně před kybernetickými hrozbami, které mohou i v reálném prostředí zacílit na energetiku, zdravotnická zařízení, veřejnou dopravu nebo vojenské systémy, a to v mezinárodním kontextu. Do letošního cvičení se v různých týmech, včetně slovensko‑maďarského, zapojili také čtyři kolegové z pražské výzkumné pobočky,“ říká Robert Šuman, vedoucí výzkumné pobočky společnosti ESET v Praze.

Slovensko-maďarský tým úspěšně naplnil své strategické cíle a jeho základem byly nejen odborné znalosti a nejmodernější bezpečnostní technologie, ale především komunikace a intenzivní spolupráce mezi účastníky. Ti společně bránili kritickou infrastrukturu fiktivní země Berylia před masivními kybernetickými útoky, jejichž cílem bylo ochromit zemi a vyvolat veřejné nepokoje.

Locked Shields podporuje myšlenku, že spolupráce je jednou z nejsilnějších stránek NATO – zvyšuje úroveň ochrany všech členských států, jejich obyvatel, firem a kritické infrastruktury,“ říká Juraj Malcho, technický ředitel společnosti ESET. „Společnost ESET je hrdá na to, že může podpořit Ministerstvo obrany SR v tomto cvičení simulujícím reálné hrozby, a to poskytnutím odborníků kybernetické bezpečnosti, forenzní analýzy, informací o hrozbách, právní a strategické komunikace, stejně jako naší kyberbezpečnostní platformy ESET PROTECT XDR. Společně jsme odolnější vůči pokusům o narušení bezpečnosti ze strany jakýchkoli útočníků.

Slovenský tým vedlo Centrum pro kybernetickou obranu Vojenského zpravodajství SR. Slovenský vládní sektor během cvičení zastupovali odborníci z ministerstev obrany, financí, vnitra, dopravy a zahraničních věcí. Experti a technologie společnosti ESET přispěli k rychlé detekci a reakci na kybernetické útoky. Se zabezpečením i správou infrastruktury pomáhali také experti ze slovenské pobočky Palo Alto Networks a Orange Slovensko. Tým zabývající se právními výzvami v kyberprostoru vedl expert ze společnosti SIGNUM legal.

Tým podpořili také talentovaní studenti a jejich profesoři ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Univerzity Komenského v Bratislavě, Akademie ozbrojených sil generála Milana Rastislava Štefánika a mladé slovenské talenty studující na zahraničních univerzitách.

Zdroj: Eset

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0