NÚKIB: Kvůli Rusku hrozí sabotáže průmyslových systémů, špionáž a kyberútoky

NÚKIB: Kvůli Rusku hrozí sabotáže průmyslových systémů, špionáž a kyberútoky

NÚKIB varuje před ruským rizikem hybridních útoků. Česku hrozí sabotáže průmyslových systémů, špionáž a další kyberútoky.

Google dostal pokutu kvůli uzavřenosti Android Auto
Prezident Biden útočí na Amazon za neplacení daní v USA
DameJidlo.cz: Nová služba Dáme market doručí jídlo do 30 minut
O2 úspěšně otestovalo radiovou síť od Ericssonu. Na nové technologii už běží část Prahy

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uvádí, že hrozí zvýšené riziko kybernetických útoků vůči České republice.

Vliv na to má mít “současné vnitrostátní i mezinárodní dění”. NÚKIB přímo nejmenuje současnou situaci kolem Ruska. Jeho kybernetické aktivity ale už byly dříve na našem území zaznamenány, například při útoku na systémy ministerstva zahraničí.

Aktuální dění na národní i mezinárodní scéně může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti České republice. Tyto útoky mohou mít nejrůznější povahu od jednoduchých útoků na webové stránky až po sofistikované a velmi destruktivní útoky, jejichž cílem je nevratné smazání dat, kybernetická špionáž a další jevy. Aby se správci informačních systémů mohli lépe připravit, zpracoval NÚKIB analýzu nejčastějších technik, které aktuálně útočníci využívají, a také nejčastěji zneužívaných zranitelností.

„Tuto analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel. Zároveň ji však dáváme volně k dispozici veřejnosti, aby tyto informace pomohly ochránit i systémy, které pod náš dohled nespadají,“ vysvětluje ředitel NÚKIB Karel Řehka důvod zveřejnění analýzy.

Kromě zmíněného přehledu nejčastěji zneužívaných zranitelností a technik útoku dokument obsahuje i odkazy na podpůrné materiály, které NÚKIB vydal již dříve a které mohou být správcům systémů užitečné i nyní.

Celý dokument je ke stažení zde: Upozornění na zvýšené riziko kybernetických útoků proti ČR.

Zdroj: NÚKIB

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0