Podvodníci odvolávající se na NÚKIB vylákali z lidí stovky tisíc

DomůKyberbezpečnost

Podvodníci odvolávající se na NÚKIB vylákali z lidí stovky tisíc

Podvodníci zaštiťující se Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento týden vylákali telefonicky z lidí stovky tisíc korun.

NÚKIB a vnitro chystají pravidla pro zveřejňování státního softwaru jako open source
Kintr: Expertů na kybernetickou bezpečnost je v ČR nedostatek
NÚKIB: Útoky na stát či zdravotnictví po klidnějším létě opět začaly růst
NÚKIB: Provozovatelé klíčových systémů musí zabezpečit e-maily

Podvodníci zaštiťující se Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento týden vylákali telefonicky z lidí stovky tisíc korun.

V telefonickém hovoru volající tvrdí, že pracuje v bance, má informace právě od NÚKIB a přesvědčuje volaného, aby převedl své peníze na „rezervní účet“, jinak hrozí jejich ukradení. Před podvody úřad varoval už před týdnem.

Lidé jsou během telefonátů naváděni k převodu peněz pod časovým nátlakem. Při telefonátech se pachatelé mimo jiné zaštiťují jmény zaměstnanců NÚKIB. Získali je pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů, a snaží se tak dodat situaci na vážnosti a důvěryhodnosti.

„Konkrétně v jednom z případů se takto povedlo vylákat z oběti více než půl milionu korun. Znovu upozorňujeme na to, že tyto telefonáty jsou podvodné. NÚKIB v rámci své činnosti nekontroluje převod financí. Úřad v této věci podal trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedla mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová.

Pokud se lidé stanou terčem podobného telefonátu, neměli by podle mluvčí podléhat nátlaku. Hovor by měli ukončit a navštívit osobně pobočku banky nebo oficiální webové stránky daného úřadu či instituce. Vyhledat v kontaktech oficiální telefonní číslo, zavolat na něj a ověřit si si, zda volal skutečně zaměstnanec úřadu či instituce. Následně se mají podle doporučení NÚKIB spojit se svou bankou a také s policií.

Pachatelé dnes běžně dokážou napodobit jakákoliv telefonní čísla (tzv. spoofing), tedy i ta oficiální. Obětem se tak může zdát, že příchozí hovor je skutečně například od NÚKIB nebo bankovní instituce.

Podle loňských údajů České bankovní asociace se počet kybernetických útoků na klienty tuzemských bank za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně. Škoda na jednoho poškozeného klienta dosáhla v průměru 161.500 korun. Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším.

Zdroj: NUKIB, čtk

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0