NÚKIB upozorňuje na hrozbu používání WeChat kvůli zneužití dat

DomůKyberbezpečnost

NÚKIB upozorňuje na hrozbu používání WeChat kvůli zneužití dat

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma.

Prezidentští kandidáti myslí na kyberbezpečnost
Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}
Kaspersky: Nemocnice jsou v pandemii svolnější platit výpalné
HotRat: Hrozí pirátské verze známých her a aplikací

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma.

Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom dnes informoval na webu. V ČR aplikaci podle úřadu používá asi 40.000 lidí, například diplomaté a obchodníci.

„Pokud potřebujete WeChat používat, doporučujeme, abyste měli aplikaci nainstalovanou na jiném zařízení než tom, se kterým běžně pracujete a na kterém máte své účty a data. Pokud to není možné, doporučujeme, abyste WeChat ve svém zařízení měli jen na nezbytně nutnou dobu a povolovali jste aplikaci jen oprávnění, která potřebuje pro své fungování,“ uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

WeChat ve světě používá přibližně 1,3 miliardy aktivních uživatelů. Nejvíce oblíbená je v Číně a v zemích s početnějšími čínskými komunitami. V České republice ji podle NÚKIB používá zhruba 40.000 lidí, jde ale často o exponované osoby, například diplomaty, obchodníky, akademiky nebo čínské disidenty. Právě jejich citlivá data získaná prostřednictvím WeChat by podle NÚKIB mohla být v budoucnu zneužita například k vydírání.

Aplikaci a sociální síť s řadou dalších funkcí WeChat vyvinula a provozuje společnost Tencent se sídlem v čínském Šen-Čenu. Podle ověřených informací NÚKIB je firma úzce provázána s čínskou vládou a tamní komunistickou stranou. Hrozba související s aplikací WeChat pak připomíná hrozbu spojenou s používáním aplikace TikTok čínské společnosti ByteDance. Před touto aplikací NÚKIB varoval letos v březnu.

„K vydání upozornění nás vedly nejen vlastní analýzy, ale i informace od tuzemských a zahraničních partnerů. Na rozdíl od TikToku je ale počet uživatelů u platformy WeChat výrazně nižší, a proto jsme přistoupili v tomto případě k upozornění, nikoli k vydání varování,“ uvedl Kintr.

WeChat už byl zakázán v Indii a stejně tak v některých státech USA. V Nizozemí letos vydali doporučení pro státní zaměstnance nepoužívat aplikace ze zemí, které proti státu vedou ofenzivní kybernetické operace. Stejně tak aplikaci v roce 2023 na vládních zařízeních zakázala Kanada.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0