AI ve Y Soft: automatické dokončování psaného kódu a další features

DomůKomentáře

AI ve Y Soft: automatické dokončování psaného kódu a další features

Jakým způsobem využívají lidé pracující ve vývojovém oddělení české globální IT společnosti Y Soft umělou inteligenci?

3 otázky pro – Václava Muchnu, CEO Y Soft
Jiří Hlavenka: Konec Eura pro česká byznys média znamená ztrátu, ale ne nenahraditelnou
Device Authorization Grant: Jak na přihlášení bez rozumné možnosti uživatelského vstupu?
ICT 2022: růst kvantových počítačů, digitálních dvojčat a technologií v automobilech

Jakým způsobem využívají lidé pracující ve vývojovém oddělení české globální IT společnosti Y Soft umělou inteligenci? Y Soft a jeho zaměstnanci samozřejmě využívají posledních trendů a používají při své pracovní činnosti umělou inteligenci (AI). Jaké činnosti dokážou s její pomocí zjednodušit či urychlit a jak vůbec probíhá implementace AI do pracovních činností, na to ve svém komentáři odpovídá Jakub Pavlák, RnD Manager Y Soft.

Oddělení vývoje a výzkumu intenzivně experimentuje a vyhodnocuje AI nástroje pro vyšší efektivitu vývoje, které usnadňují a zrychlují programátorům práci s kódem.

V posledním půl roce jsme například do vývojového prostředí zavedli AI nástroje pro tzn. autocompleting code, které programátorům navrhují dokončování kódu přímo během samotného psaní tohoto kódu, zvládají reagovat na příkazy v přirozeném jazyce a vytváří návrhy kódování založené na specifickém kontextu projektu a coding conventions.

Důležitou oblastí při experimentování a zavádění těchto nástrojů je pak právní a bezpečnostní aspekt, protože tyto nástroje typicky fungují v cloudu, posílají uživatelská data do cloudu a ukládají uživatelské data ve svém datasetu, které pak následně používají pro učení a rozšiřování schopností AI nástroje a přesnosti odpovědí.

Toto je samozřejmě velmi citlivé pro oblasti, které obsahují know how a duševní vlastnictví uživatele takového nástroje, typicky například zdrojový kód, proto je v tomto případě nutné používat takovou verze nástrojů, která garantuje neukládání uživatelských dat a jejich následné nezpracovávání pro další učení těchto AI nástrojů.

Využití těchto AI nástrojů není samo spásné a prozatím neumožňují dělat zásahy v kódu i laikům a neprogramátorům, na druhou stranu pro zkušené programátory tyto AI nástroje programování zrychlují, zjednodušují a zpříjemňují, a to velmi výrazným způsobem.

Když zmíním typickou denní programovací aktivitu programátora (například 6 hodin), pak tyto AI nástroje mohou pro vhodné aktivity práci zjednodušit a zrychlit například na pouhé 2 hodiny.

Při používání těchto AI nástrojů se typicky programátoři cítí více produktivní, mohou se zaměřovat na více uspokojující aktivity, programují rychleji, jsou výrazně rychlejší při psaní opakujících se částí a používají méně mentální kapacity pro tvorbu opakujících se částí kódu.

V neposlední řadě AI nástroje efektivně pomáhají při práci s programovacími jazyky, kde mají programátoři méně znalostí a zkušenosti.

Článek původně vyšel na odborném portálu RMOL.cz.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1