Platebním nástrojem Cvak uhradíte bezhotovostně útratu mobilem s NFC a bez terminálu

DomůByznys

Platebním nástrojem Cvak uhradíte bezhotovostně útratu mobilem s NFC a bez terminálu

Air Bank uvedla nové platební řešení Cvak, které se obejde bez platebních terminálů. Zlevněním a zjednodušením transakci má přispět k většímu rozšíření bezhotovostních plateb i do těch míst, kde se zatím obchodníkům nevyplatí.

Průzkum: 42 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} lidí platí v obchodech bezkontaktně
Solitea: Češi včas zaplatí pouze polovinu faktur
Češi se vyhýbají poplatku za dobírku, 56 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} jich platí online
Platba v hotovosti u Evropanů ztrácí. Lidé využívají A2A plateb

Air Bank zveřejnila podrobnosti ke svému platebnímu řešení Cvak, které se obejde bez platebních terminálů. Zlevněním a zjednodušením transakci má přispět k většímu rozšíření bezhotovostních plateb i do těch míst, kde se zatím obchodníkům nevyplatí.

K platebnímu systému Cvak se přihlásila čtveřice bank: Air Bank, Fio banka, mBank a Moneta. Představené řešení v jedné platformě spojuje možnost placení z účtu na účet (A2A platby) a platby digitalizovanou platební kartou.

8 z 10 Čechů preferuje bezhotovostní platby. Přesto u nás 40 % transakcí probíhá hotově. U malých obchodníků je podíl hotovostních transakcí dokonce 80 %. Zaplnit prázdná místa na mapě Česka, kde se dosud nedá platit kartou, mají ambici inova vní banky Air Bank, Fio banka, mBank a MONETA Money Bank. Ty budou podporovat světově unikátní platební řešení Cvak, dle svých slov vstřícné i k podnikatelům. Cvak je snadný na používání, bez složitých poplatků a vedlejších nákladů, a navíc zcela univerzální – nezávislý na bance obchodníka i zákazníka.

„Zrychlení a zjednodušení plateb, online dostupnost pohodlně přes mobil, bankovnictví bez absurdních poplatků, a to vše s důrazem na poskytování toho nejlepšího zákaznického zážitku. Od našeho startu před dvanácti lety pro klienty neustále měníme svět placení k lepšímu. V digitálním platebním styku jsme proto vždy nadšeni, když můžeme klientům nabídnout takovou službu, která jim zjednoduší život s penězi. V Česku však dnes kolem poloviny transakcí ve službách a kamenných obchodech stále probíhá hotově, zejména u malých podnikatelů. A to je obrovská příležitost pro další pozitivní změnu, další bankovní revoluci, kterou mají právě teď chuť a sílu společně spustit ty nejinovativnější banky na trhu,“ říká Michal Strcula, generální ředitel a předseda představenstva Air Bank.

„V této nové platební metodě vidíme příležitost k významnému posunu v systému přijímání bezhotovostních plateb u malých podnikatelů a živnostníků, kteří jsou skutečnou páteří naší ekonomiky. Nepřekvapuje mě, že tuto inovaci zavádíme společně s Air Bank a dvěma dalšími partnery – Fio bankou a mBank. Na druhou stranu mě mrzí, že u takové příležitos nevidím banky další, především ty největší,“ říká Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva MONETA Money Bank.

Podle studie poradenské společnos McKinsey z roku 2022 zmiňují obchodníci mezi hlavními důvody, proč za své zboží nebo služby neumožňují pla t bezhotovostně, drahé terminály, nepřehledné poplatky, složité papírování i ob žnou instalaci techniky. Platební řešení Cvak všechny tyto bariéry ruší, a přitom nadále zachovává jednoduchost placení pro zákazníka.

Platební řešení Cvak je dle tvůrců unikát. Poprvé to ž v jedné platformě spojuje možnost placení z účtu na účet (tzv A2A platby) a platby digitalizovanou platební kartou. Pokud má zákazník ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank a vněm systém podporující Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud zákazník nemá ve svém telefonu mobilní aplikaci takové banky, platba je provedena přes Google Pay nebo Apple Pay. Platby jsou tak provedeny rychle, jednoduše a pohodlně, jako když zákazník platí kartou na klasickém terminálu. Prostřednictvím Cvaku mohou zaplatit klienti všech bank.

Obchodníkovi k přijímání bezhotovostních plateb přes Cvak stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Obchodník může pro své podnikání dál používat účet, na který je zvyklý. Využívání platebního řešení Cvak pro příjem bezhotovostních plateb je velmi snadné a technicky nenáročné. Stačí mobilní aplikace Cvak a takzvaná NFC karta. Jedná se o plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty. Obchodník ji dostane zdarma domů poštou. NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž. Je skladná, snadno přenosná a již připravená k používání.

Platba přes Cvak:

1. Obchodník ve své aplikaci Cvak zadá požadovanou částku.
2. Zákazník přiloží svůj mobil k NFC kartě.
3. Zákazníkovi se na jeho telefonu objeví částka, kterou má zapla t a potvrdit (platba probíhá buď z účtu na účet, nebo prostřednictvím digitalizované platební karty).
4. Obchodník ve své aplikaci Cvak hned vidí, že je platba úspěšně provedena. Hotovo.

Podstatným faktorem, podle kterého se obchodník rozhoduje, zda nabídne svým zákazníkům možnost platit bezhotovostně, je bezpochyby cena. A to nejen cena za službu, ale i celková poplatková politika a přehlednost všech poplatků spojených s daným způsobem přijímání bezhotovostních plateb. Cvak proto přichází s jednoduchou a zcela transparentní poplatkovou strukturou. Za využívání služby platí obchodník jen jeden poplatek. Ten je stanoven na 0,8 % z transakce. To znamená, že si obchodník snadno spočítá, kolik ho služba bude stát. Navíc ve chvíli, kdy nebude Cvak využívat, nepla žádné další poplatky.

„Současné běžně dostupné možnos přijímání bezhotovostních plateb se obvykle vyznačují složitým systémem nejrůznějších poplatků. Často kombinují fixní a variabilní náklady, jsou vztažené k objemu tržeb a obchodník platí, i když službu nevyužívá. Především pro malé podnikatele je pak velmi obtížné se v celém systému orientovat a spočítat si náklady. Cvak tento složitý systém boří a nastavuje zcela jednoduchou a transparentní poplatkovou strukturu,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank, v jehož týmu unikátní platební řešení Cvak vzniklo. A dodává: „Využívání platebního řešení Cvak je pro obchodníky spojené s jediným poplatkem ve formě 0,8 procenta z platby a to je vše. Jedná se navíc o podstatně nižší sazbu, než na kterou se obvykle drobný podnikatel u současných platebních řešení dostane.“

Podle ekonoma Metropolitní univerzity Praha a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominika Stroukala Česko dlouhodobě zaostává v digitalizaci a ve srovnání se 27 zeměmi EU je pod průměrem na 19. místě: „Přestože státu se často digitalizovat nedaří, s inovacemi přichází soukromý sektor, a to právě včetně inovací v podobě bezhotovostních platebních metod. V Česku je hotovost na ústupu a je dobře, když trh reaguje na změnu preferencí lidí. České ekonomice by další větší rozšíření bezhotovostních plateb mohlo přinést nejméně 60 miliard ročně. Finanční přínos by rychle pocítili hlavně obchodníci, tím pádem by ale vydělal také stát a samozřejmě by z toho těžili i samotní spotřebitelé. Každý krok k většímu výběru, jak a kde pohodlně nakupovat, bychom tak měli vítat a podporovat.“

Malými obchodníky to nekončí Na webových stránkách www.cvak.cz najdou zájemci z řad obchodníků kontaktní formulář, přes který se mohou do služby zaregistrovat. V tuto chvíli je služba svým uživatelským nastavením připravená zejména pro malé podnikatele, kteří své služby a zboží prodávají osobně. S jednou aplikací Cvak je spojena jedna NFC karta. V další fázi nabídne Cvak uživatelsky vhodné prostředí i obchodníkům s více zaměstnanci nebo více provozovnami. Unikátní platební řešení Cvak je již od začátku koncipované tak, aby se k jeho dalšímu rozvoji mohli připojit i ostatní hráči na trhu. Air Bank je ve vývoji řešení Cvak zapojená už od začátku, v průběhu roku 2024 se k projektu připojí také Fio banka, mBank a MONETA Money Bank.

Zdroj: Air Bank, Cvak, banky

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0