Startupjobs: 75 % startupů platí faktury do 14 dnů

DomůByznys

Startupjobs: 75 % startupů platí faktury do 14 dnů

Aktuální data StartupJobs sledují trendy a platební morálku firem: 75 % startupů platí faktury do 14 dnů.

Malware se šíří přes populární hry nebo aplikaci Telegram
Xerox uvádí na trh nové tiskárny i cloudový nástroj
Pilulka.cz loni udržela tržby na 3,5 miliardy, akcie firmy spadly o 60 %
Český telekomunikační úřad zahájil přezkum úrovně kvality poštovních služeb

Nejnovější data portálu StartupJobs, tuzemské startupové jedničky, ukazují, jak poctivými plátci jsou české startupy. Pouze 2,9 % firem platí později než za 30 dní, naopak okamžitě 8,3 %.

Platba bankovním převodem je pořád oblíbenější, ale karty nezůstávají pozadu. Jak situace vypadá ve světě mimo startupy?

„Přestože jsme zažili a stále zažíváme nepříjemné chvíle kvůli pandemii koronaviru, tak se to určitě nepromítá na platební morálce startupů. Řada zpráv informovala o tom, že firmy platí čím dál později, ale našeho odvětví se to nedotklo,“ říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Do 30 dnů platí 97,1 % startupů

Ze 4 618 sledovaných plateb v roce 2021 jich StartupJobs obdrželo 58,6 % bankovním převodem. 41,4 % bylo uhrazeno kartou. Firmy, které platí převodem, si většinou chtějí nechat delší dobu větší cash flow, s tím souvisí i větší obliba tohoto způsobu úhrady. Nejvíce plateb dorazí po týdnu a do jednoho měsíce – celkově tento objem tvoří 60,5 %. „Okamžitě po vystavení faktury nám přijde 8,3 % plateb, což je více než dvojnásobek oproti těm, které přijdou později než za měsíc. Určitě si nemůžeme na platební morálku svých klientů stěžovat, převážná většina z nich je součástí nové generace mladých podnikatelů, kteří jsou velice zodpovědní a je pro ně běžné plnit své závazky včas,“ komentuje Mikschik. StartupJobs udává, že většina pohledávek má 14denní splatnost, pouze několik startupů má dobu delší, a to 30 dní. Valná většina firem tedy platí včasně.

„Spousta firem u nás inzeruje pravidelně, takže si dopředu nakupují kredity. Ty slouží jako předplatné na našem portálu. Minulý měsíc tvořila částka za ně 44 % celkového obratu StartupJobs,“ dodává Mikschik.

Jak je to jinde?

Mimo startupy se můžeme pravidelně setkat s rapidně delší dobou splatnosti, pokud se podíváme za hranice, tak je to ještě horší. Velké korporace v Česku platí většinou mezi měsícem až čtvrtrokem. Data společnosti Cribis z roku 2018 říkají, že nejen ve startupovém prostředí v Česku jsme na tom velice dobře. V Číně byla průměrná doba splatnosti faktur 92 dní, v Řecku činila 91 dní a Itálie nezůstala pozadu s 86 dny. Celosvětově  je to pak průměrně 64 dní.

„Dle těchto dat je jasně vidět, že přestože se platební morálka za poslední léta celkově zlepšila, jsme na tom v českém startupovém ekosystému velice dobře. Korporace a běžné firmy se tomuto prostředí u nás ani ve světě nemohou rovnat,“ uzavírá Mikschik.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0