Stát dnes spustil e-shop na dálniční známky. Poté ho hned vypnul

DomůVeřejná správa

Stát dnes spustil e-shop na dálniční známky. Poté ho hned vypnul

Stát dnes na pár desítek minut spustil e-shop na dálniční známky. Ten byl však brzy přetížen a odstaven. Údajně jde o plánovaný postup k odladění funkcionality.

Věřitelé e-shopu Mamut přihlásili do insolvence přes 5 miliard
COOP míří do onlinu. Družstevníci instalují i vlastní výdejní boxy
Češi nakupují vánoční dárky online, využívají sociální sítě i AI
Obrat e-shopů v ČR loni meziročně klesl o 6 % na 185 miliard Kč

Stát dnes spustil dlouho avizovaný e-shop na dálniční známky. Krátce po spuštění ho ale odstavil, aby se nepřetížil. Podle vysvětlení ministra Havlíčka do českých médií šlo o beta verzi, která ještě není plně odladěná pro zvládnutí takového datového toku.

V první prosincový den byl spuštěný státní e-shop pro prodej dálničních známek Edalnice.cz. Dlouho se v provozu ale neohřál, krátce po spuštění byl web odstaven a nyní je na něm jen zpráva, že se připravují nové funkce.

Ministr dopravy Karel Havlíček odstavení webu náhle po spuštění vysvětlil s tím, že se jedná o zamýšlený postup. Web byl krátce spuštěn, aby se ověřila funkčnost, následně se ale odstavil, aby se mohl doladit a nebyl přitom přetížen prvotní návštěvností. Opětovné ostré spuštění by mělo přijít v průběhu dne.

Postup spuštění je to poněkud nestandardní a v soukromém sektoru nevídaný, ministr přitom připustil další „ladící“ odstávky v následujících dnech.

Připomeňme, že e-shop na dálniční známky měl podle původního plánu stát přes 400 milionů korun. To zkraje roku vzbudilo velké rozhořčení především mezi odbornou veřejností a nakonec to vedlo ke zrušení původní státní zakázky. Následně parta dobrovolníků z řad IT firem uspořádala víkendový hackathon, během kterého funkční e-shop zprovoznila a nabídla jej státu zdarma.

Portál, který vznikl na hackathonu, prý ale nesplňoval všechny podmínky, které stát potřeboval, proto zakázku zadal znovu. Opět jí ale doprovázejí spory. Ačkoli je cena nižší, stále se jedná o vysokých 300 milionů korun, a zakázku získala firma Cendis bez výběrového řízení.

Zdroj: média, MPO

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0