Tensor Ventures investuje 1 mil Eur do německé kvantové Quantagonie

DomůByznys

Tensor Ventures investuje 1 mil Eur do německé kvantové Quantagonie

Češi z fondu Tensor Ventures podpořili největší částkou ze všech další zahraniční firmu, která "šlape" do kvantových technologií.

Tensor Ventures dá 12 milionu korun na strojové účení startupu dstack
Tensor Ventures investuje do kvantových technologií, poslal 1 milion USD americkému Beitu
Český fond Tensor Ventures investuje milion dolarů do amerického start-upu QC82
Slovenský start-up Stacktape získal 12 milionů korun od Tensor Ventures

Na začátku tohoto roku český deep tech fond Tensor Ventures, zaměřený na podporu startupů, které předbíhají svoji dobu, zainvestoval jeden milion USD do amerického startupu QC82.

Ten vyvíjí kvantový procesor založený na využití fotonů, přičemž o kvalitách startupu svědčí i fakt, že nyní jako jeden ze tří na světě získal financování přímo od vlády USA. Partnerům v Tensor Ventures se nyní podařilo dokončit další zářez v nově se rodícím a investory hojně sledovaném světě kvantových technologií. Tentokrát investuje fond do německé Quantagonie, která se specializuje na kvantový software, jeden milion Eur. Fond Tensor Ventures se tak stal největším investorem v tomto investičním kole.

Quantagonia je unikátní tím, že kombinuje výhody klasického i kvantového počítání, což otevírá cestu do světa kvantových technologií mnohem většímu počtu firem. „Většina výpočetních problémů pochází z oblastí optimalizace, simulace a umělé inteligence,” vysvětluje Dirk Zechiel, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Quantagonia a pokračuje: „Klasické počítače na současné úlohy často nestačí a u kvantových počítačů zase platí, že na nich neběží stávající programové kódy a aplikace, musí být tedy znovu napsány pro kvantové počítače. Naše řešení Quantagonia Hybrid Quantum Platform umožňuje to, že úloha může být prováděna jak na klasické, tak na kvantové počítačové platformě.”

První investiční kolo v Quantagonii proběhlo v prosinci 2021. Do Quantagonia investoval například fond Fraunhofer Technology Transfer Fonds, finský deep-tech fond Voima Ventures a několik dalších investorů. V tomto investičním kole se připojují s největší částkou, jedním milionem Eur, čeští Tensor Ventures, s investicí se připojil také fond Beteiligungs-Managementgesellschaft Hessen.

Celkově všichni investoři podpořili doposud Quantagonii částkou 4,3 mil. Eur. Investice by měla startupu pomoci v dalším vývoji jejich technologie a v zpřístupnění řešení pro firmy po celém světě.

„Že jsou kvantové technologie opravdu horké zboží dokazuje fakt, že naši předchozí investici, americký startup QC82, začala nyní finančně podporovat také americká vláda prostřednictvím programu DARPA,” popisuje situaci v sektoru Martin Drdúl, jeden ze spoluzakladatelů Tensor Ventures a pokračuje: „Investice do Quantagonia skvěle zapadá do našeho ekosystému. Hledáme totiž nadějné startupy, které přinášejí životaschopné kvantové technologie jak v oblasti hardwaru, tak v oblasti softwaru. Quantagonia odstraňuje zásadní limit pro všechny firmy, které bojují s výpočetním výkonem a potřebují být teď tzv. Quantum ready. Týmu v Quantagonia a jejich technologii věříme firmě natolik, že jsme se v tomto investičním kole stali největším investorem.”

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1