Tensor Ventures dá 12 milionu korun na strojové účení startupu dstack

DomůByznys

Tensor Ventures dá 12 milionu korun na strojové účení startupu dstack

Čeští deeptechoví Tensor Ventures investují dvanáct milionu Kč do německého startupu dstack, který pod vedením špičkového vývojáře Andreye Cheptsova dokáže všem firmám otevřít dveře do světa strojového učení.

Tensor Ventures investuje do kvantových technologií, poslal 1 milion USD americkému Beitu
Slovenský start-up Stacktape získal 12 milionů korun od Tensor Ventures
Český fond Tensor Ventures investuje milion dolarů do amerického start-upu QC82
Pointee zabývající se robotikou dostalo investici 1,3 milionu eur od Tensor Ventures

Čeští deeptechoví Tensor Ventures investují dvanáct milionu Kč do německého startupu dstack, který pod vedením špičkového vývojáře Andreye Cheptsova dokáže všem firmám otevřít dveře do světa strojového učení.

Dstack v tomto kole získal téměř 24 milionů Kč. 12 milionů od Tensor Ventures, 12 milionů Kč investoval také německý deep techový fond Rheingau Founders. Investice má pomoci dstacku hlavně v tom, aby si co nejvíce firem mohlo vyzkoušet jejich open source nástroj pro strojové učení.

,,I po tolika letech v oboru mě překvapuje, jak můžete změnit fungování a efektivitu firmy tím, že naučíte počítačový systém, aby se sám učil z vlastních dat. Ačkoliv do této oblasti přichází čím dál více investic, jsme stále na začátku,” říká Andrey Cheptsov, zakladatel dstack a pokračuje: ,,V Tensor Ventures mají už do podobných firem, jako jsme my, nainvestováno, takže nebylo třeba nic dlouze vysvětlovat, dohodli jsme se velmi rychle.”

Z nedávného výzkumu provedeného společností Deloitte vyplývá, že se firmy a organizace výrazně zaměřují na rychlou implementaci a rozvoj umělé inteligence. Očekává se, že do roku 2025 budou technologie umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) generovat obchodní hodnotu ve výši 4,4 bilionu USD, přičemž trh operací strojového učení by měl dosáhnout hodnoty 4 miliard USD.

,,Stále v technologické džungli pátráme po zajímavých objevech a dstack je jednoznačně jedním z nich. Je to nenápadná firma z Mnichova pod vedením zkušeného vývojáře Andreye Cheptsova, který pracoval 10 let v JetBrains,” říká o poslední investici Martin Drdúl, jeden z partnerů v Tensor Ventures. ,,Co ale rozhodlo, je fakt, že jejich technologie dokáže prostřednictvím jednoduchého nástroje velkým i malým firmám zásadně usnadnit práci s modely strojového učení. Lze říci, že dstack přináší ve své doméně to samé, co dříve přinesl Github vývojářům,” doplňuje další z partnerů Tensor Ventures, Petr Ulvr.

,,Na orchestraci dat a vybudování infrastruktury pro provoz modelů strojového učení potřebujete nedostupné odborníky a spoustu peněz a času. Dstacku se povedlo vytvořit populární open source nástroj, který se stará o provoz modelů, včetně velkých jazykových modelů, na více cloudových infrastrukturách, např. aws, gcp, azure, labda. To uživatelům poskytuje nezávislost a šetří peníze,“ říká expert na umělou inteligenci, doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D. a dodává: ,,Za mě i proto tato investice Tensor Ventures do dstack dává velký smysl.”

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0