Tensor Ventures investuje do kvantových technologií, poslal 1 milion USD americkému Beitu

DomůByznys

Tensor Ventures investuje do kvantových technologií, poslal 1 milion USD americkému Beitu

Český deep tech fond Tensor Ventures opět investuje do kvantových technologií, nyní podpořil 1 milionem USD americký Beit.

Češi investují s dalšími 4,5 mil. EUR do „kardioidů“ – tkáně spojené s hardware a AI
Storyous získali investici od společnosti SaltPay
Platební portál Twisto získal investici 440 milionů korun
Startup Aptien získal desítky milionů od J&T Ventures

V kvantových technologiích patří tým ve start-upu BEIT mezi nejlepší světové týmy v počtu patentů na zaměstnance. Není divu, ve start-upu se sešlo několik vítězů prestižních soutěží v klasickém programování, pět softwarových inženýrů, šest matematiků a tři fyzici.

K cíli stát se firmou, která bude poskytovat nejrozšířenější software pro kvantové počítače, je vede zkušená manažerka Paulina Mazurek. To je krátká vizitka americké firmy BEIT, která nyní získala na svůj rozvoj investici ve výši 3 milionů USD. Jedním milionem USD podpořil BEIT český deep tech fond Tensor Ventures, pro který jde o třetí velkou investici do kvantových technologií.

Firma BEIT byla založena v roce 2017 třemi spoluzakladateli, kteří se potkali v polském Google. Paulina Mazurek vedla například v polském Krakově divizi Google pro firemní zákazníky, Wojciech Burkot Ph.D. tam zase šéfoval softwarovým inženýrům, mezi které patřil i Witold Jarnicki Ph.D., třetí spoluzakladatel BEIT. Dnes je BEIT americkou firmou s vývojem v Polsku a Kanadě. Své algoritmy testuje například s firmami jako je IBM, Honeywell či Noisy Intermediate Scale Quantum Systems. O potenciálu firmy svědčí i to, že start-up byl vyhlášen jedním z deseti nejnadějnějších evropských deep tech start-upů magazínem EU-Startups.

„Zjistili jsme, že naše algoritmy mohou zásadně pomoci kvantovým počítačům zvýšit rychlost stejně jako jejich stabilitu,“ říká Paulina Mazurek, spoluzakladatelka a šéfka týmu v BEIT, a pokračuje: „Díky tomu budou moci být využívány v praxi mnohem více a pomáhat v úlohách, na které dnešní počítače svým výkonem jednoduše nestačí.“ Mezi důvody, proč si BEIT vybral právě Tensor Ventures, říká: „Obvykle už po prvním rozhovoru s investorem víte, jestli s těmito lidmi chcete pracovat dalších několik let, a my jsme to věděli už po prvním setkání s Tensor Ventures. Odvedli skvělou práci, pokud jde o technickou due diligence. V Tensor Ventures jsou také velmi vstřícní, mají širokou síť kontaktů a jsou zapálení pro obor.”

„Dostat se k opravdu zajímavým světovým firmám jako je BEIT je neskutečně těžké. Dokážu si představit, že nastoupit do oboru později to bude ještě složitější a samozřejmě také mnohem dražší,“ popisuje situaci na trhu Martin Drdúl, spoluzakladatel a partner v Tensor Ventures, a vysvětluje, čím je oslovil právě BEIT: „Když jsme viděli, co dělají, kolik má firma patentovaných technologií, jaké už teď má výsledky, jak fantasticky je poskládaný tým a kdo tým vede, vůbec jsme neváhali.“

Nejde o první investici Tensor Ventures Romana Smoly, Martina Drdúla a Petra Ulvra do kvantových technologií. Minulý rok tento český deep tech fond investoval stejnou částku, tedy 1 milion USD, do amerického startupu QC82. Tento start-up po několika letech výzkumu na University of Virginia, jedné z nejlepších veřejných univerzit v USA, vyvinul kvantovou technologii založenou na využití fotonů, která by měla umožnit produkci výkonných, při pokojové teplotě běžně provozovaných kvantových procesorů a počítačů. Nedávno fond zase investoval 1 milion EUR do německé Quantagonia.

Ta se specializuje na kvantový software, je unikátní kombinováním klasického i kvantového počítání, což má otevřít cestu do světa kvantových technologií mnohem většímu počtu firem. V případě této investice se Tensor Ventures stali dokonce největším investorem v tomto investičním kole.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0