Hackeři míří na data ze sociálních sítí, kradená hesla posílají přes Discord

DomůKyberbezpečnost

Hackeři míří na data ze sociálních sítí, kradená hesla posílají přes Discord

Útočníci se v červnu zaměřili na data ze sociálních sítí, kradená hesla posílali přes Discord.

Češi nakupují online: 40 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} z nich v Číně, 72 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} platí online kartou
10 nejčastěji detekovaných kybernetických hrozeb za rok 2020
Průzkum: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu
Kyberzločinci využili k odcizení hesel malware použitý též na Ukrajině

Hlavní hrozbou pro uživatele operačního systému Windows v Česku byl v červnu opět spyware Agent Tesla.

Bezpečnostní specialisté z ESETu i přes aktuálně nižší číslo zachycených detekcí zaznamenali u tohoto spywaru nové chování – útočníci jeho prostřednictvím zaznamenávali stisky kláves na klávesnicích infikovaných zařízení a jejich cílem byla data ze sociálních sítí, která následně přeposílali přes komunikační platformu Discord.

Kromě spywaru Agent Tesla se v červnu mezi nejčastějšími typy malwaru objevily také spyware Formbook a password stealer Fareit, u kterého útočníci tentokrát vsadili na přílohy připomínající dokumenty od přepravních společností DHL a DPD nebo od České spořitelny. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku.

Bezpečnostní specialisté upozornili na klesající počet zachycených detekcí spywaru Agent Tesla již minulý měsíc. V červnových datech pak malware nepřekročil hranici desetiny všech zachycených kybernetických hrozeb, přesto ale zůstává nejčastějším škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku. Uživatelé na něj mohli v červnu narazit v e-mailových přílohách s názvy „PURCHASE ORDER.exe“, „Zpusob_platby,jpg.exe“ a „Poptavka 00413_pdf.exe“. Právě spuštění nebezpečné e-mailové přílohy vpustí spyware do zařízení a umožní mu sbírat osobní data a přihlašovací údaje.

„Agent Tesla je dnes již ustálenou malware rodinou, a i přes aktuálně nižší počet jeho detekcí zůstává v Česku jednou z hlavních hrozeb. Jeho zdrojové kódy byly v minulosti zveřejněny a dnes se tak malware vyskytuje ve stále nových verzích s novými funkcionalitami,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Podle dat bezpečnostních expertů z ESETu útočníci tentokrát zneužívali ve spojení se spywarem Agent Tesla také komunikační platformu Discord.

„Spyware jako škodlivý kód využívají útočníci ke krádežím osobních dat uživatelů. V červnu jsme při bližší analýze zjistili, že získaná data obětí posílali přes platformu Discord. Spyware Agent Tesla také například dokázal zaznamenávat stisky kláves na klávesnici, pokud měl uživatel na infikovaném počítači spuštěná okna sociálních sítí, zejména platforem jako Facebook, Twitter, Instagram, Skype, WhatsApp, Discord a dalších. S největší pravděpodobností bylo cílem útočníků dostat se k přihlašovacím údajům uživatelů nebo je získaným obsahem následně vydírat,“ vysvětluje Jirkal.

Pozor na podezřelé soubory od banky nebo přepravce

Na přední místa pravidelné statistiky se v červnu dále vrátil password stealer Fareit, který útočníci také využívají k odcizení uživatelských hesel. Nejsilnější útoky proběhly 21. června a nejčastější přílohy, jejichž prostřednictvím se tento škodlivý kód šířil, byly tentokrát pojmenovány „DHL Receipt.exe“, „DPD Informace o zasilkach 20210823 -20210928.pdf.exe“ či „Ceskasporitelna, a.s.Swift_260321_scan.exe“.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0