Twisto koupili Australané za 2 miliardy. Akvizice dokončena

DomůByznys

Twisto koupili Australané za 2 miliardy. Akvizice dokončena

Prodej Twista za více než 2 miliardy je hotov. Michal Šmída teď bude s Australany expandovat po Evropě.

Naplnění vize digitální transformace přinese EU 2,8 bilionu eur
ESET v Česku zaznamenal tržby ve výši 560 milionů korun
Petr Škop z CETIN posílí vedení Nordic Telecom
Zuzana Svobodová novou mluvčí českého T-Mobilu

Fintech služba Twisto hlásí dokončení procesu akvizice australskými investory. Po téměř šesti měsících byl oficiálně stvrzen prodej pražské firmy do rukou australské společnosti Zip.

Ta patří právě v oblasti odložených plateb mezi rychle rostoucí globální hráče a za Twisto zaplatil přes dvě miliardy korun. Chce se díky němu dostat do Evropy.

Více než dvoumiliardový obchod proběhl v květnu tohoto roku. Nyní se dokončilo veškeré papírování a další náležitosti, které z Twista udělaly součást Zipu, společnosti kótované na australské burze s tržní hodnotou kolem 2,5 miliardy amerických dolarů. Australská firma dosud působila na třinácti trzích a teď se chce výrazněji pustit také do expanze v Evropě. Právě akvizice Twista jí má otevřít cestu na 27 evropských trhů.

„Dokončení transakce a začlenění do Zipu je obrovským uznáním naší osmileté práce. Pod vedením Zipu se nám otevírají takřka neomezené možnosti dalšího růstu, ve kterém nám pomůže jejich expertiza z budování globální firmy, kontakty, technologické know-how a v neposlední řadě také finance. Na druhé straně Zip potřebuje náš sehraný tým,“ podotýká Michal Šmída, zakladatel Twista a nyní také akcionář australského Zipu.

Australská cesta do Evropy

Šmída si se svým týmem bere na starost prozkoumávání Evropy, kam by měl začít dříve či později expandovat. Dosud s Twistem pronikl mimo domovinu také do Polska a jako další zemi měl v hledáčku Rumunsko. Další státy by měly přibývat, a to i díky tomu, že Twisto drží licenci platební instituce od ČNB, jež mu umožňuje poměrně hladce poskytovat své platební řešení ve všech sedmadvaceti členských státech Evropské unie.

Zda bude původem pražská firma expandovat dál pod názvem Twisto, které se nyní oficiálně jmenuje Twisto, a Zip Company, nechtěl Michal Šmída na dotaz CzechCrunche komentovat. Na příkladu amerického startupu Quadpay, který Zip koupil loni v létě, však můžeme vidět, že k přejmenování nakonec došlo, a je tedy možné, že podobný osud bude následovat i Twisto. Spolu s ním v posledních měsících Zip koupil také startup Spotii ze Spojených arabských emirátů.

Jednalo se o další potvrzení jeho globální expanze. Od roku 2013 Zip stihl vedle domovské Austrálie vstoupit také na Nový Zéland, do Velké Británie i Spojených států a dle svého vyjádření spolupracuje s více než 55 tisíci obchodníků a usnadňuje platby více než 8 milionům zákazníků. Jedná se především o takzvané odložené platby, jimž se v angličtině říká služby Buy Now, Pay Later (BNPL), tedy nakup teď, plať později.

Zdroj: CC.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0