USA eskalují vyšetřování Apple, prověří zapojení úředníka antimonopolního úřadu

DomůByznys

USA eskalují vyšetřování Apple, prověří zapojení úředníka antimonopolního úřadu

Ministerstvo spravedlnosti ve Spojených státech ve antimonopolním sporu s gigantem přidává do hry dalšího soudce, hledá další data k případu a studuje možnou roli úředníka Jonathana Kantera ve vyšetřování.

Soud zakázal Apple v USA prodávat dvoje chytré hodinky
Apple pracuje na službě AI, kterou chce konkurovat chatbotům ChatGPT či Bard
Apple se podřídil požadavkům EU, nový iPhone bude s nabíječkou USB-C
Apple představil nové telefony iPhone, mají konektor USB-C

Ministerstvo spravedlnosti ve Spojených státech v antimonopolním sporu s gigantem Apple přidává do hry další soudce, hledá další data k případu a studuje možnou roli úředníka Jonathana Kantera ve vyšetřování.

Ministerstvo spravedlnosti v USA posledních měsících podle zpráv Wall Street Journal zintenzivnilo práci na vypracování potenciální antimonopolní žaloby na společnost Apple.

Vyšetřování, zda Apple zneužívá monopolního postavení na trhu, začalo v roce 2019, ale úředníci až v posledních měsících vystupňovali svojí snahu, přičemž k případu je nyní přiděleno soudních úředníků, probíhají nové žádosti o dokumenty a konzultace se zúčastněnými společnostmi.

Vyšetřování ministerstva spravedlnosti se částečně zabývá obchodními podmínkami společnosti Apple, které popisují možnosti využití mobilního software třetích stran na jejích zařízeních, což bylo předmětem velké části kritiky zaměřené na konkurenční praktiky společnosti Apple.

Vyšetřovatelé se také zabývají otázkou, zda mobilní operační systém společnosti Apple, iOS, funguje způsobem narušujícím hospodářskou soutěž tím, že upřednostňuje své vlastní produkty před produkty externích vývojářů. Mluvčí Applu to odmítla komentovat.

V minulosti Apple uvedl, že neprovozuje své podnikání způsobem, který by poškozoval vývojáře. Apple se dle své mluvčí vyjádřil ve smyslu, že v nabídce svého online obchodu s aplikacemi App Store dostatečně zahrnuje i konkurenci , včetně případů, kdy aplikace přímo soutěží s vlastními produkty společnosti Apple.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti vyšetřování dále odmítla komentovat. Jedním otazníkem kolem vyšetřování Applu ministerstvem bylo zapojení jeho nejvyššího antimonopolního úředníka Jonathana Kantera. Úřad původně odsunul pana Kantera, který byl v listopadu 2021 potvrzen jako asistent generálního prokurátora pro antimonopolní divizi, z dohledu nad případem Apple kvůli jeho předchozímu zastupování klientů, kteří obvinili Apple z protisoutěžního chování.

Ministerstvo následně studovalo, zda by panu Kanterovi mohlo být dovoleno dohlížet na vyšetřování a jakýkoli soudní proces proti Applu. Stav tohoto procesu se doposud nepodařilo zjistit.

zdroj: WSJ

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0