Využití telemedicíny vzrostlo v Česku o třetinu, i díky covidu

DomůLidé

Využití telemedicíny vzrostlo v Česku o třetinu, i díky covidu

Počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu vzrostl meziročně zhruba o třetinu. Nárůst je ovlivněn zejména obdobím covidu, kdy se lidé mnohdy nedostali fyzicky k lékaři.

Microsoft koupil společnost Nuance zabývající se telemedicínou za 19,7 miliard USD
Průzkum: Zdravotní péče by mohla v budoucnu v 20-35 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} fungovat přes telemedicínu
Vyšetření sítnice umělou inteligencí už není sci-fi
Do telemedicíny S-Case investují Y Soft Ventures, AI Startup Incubator, bpd partners a Vít Horký

Počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu vzrostl meziročně zhruba o třetinu. Nárůst je ovlivněn zejména obdobím covidu, kdy se lidé mnohdy nedostali fyzicky k lékaři.

Nejvíce vzrostlo využití telemedicínských technologií v diabetologii, kardiologii, v rehabilitaci a ve sportovním a tělovýchovném lékařství, vyplývá to z dat konference LIFMAT 2022.

Telemedicínu využívají častěji soukromá zařízení než ta státní, protože většina výkonů není hrazena z veřejného pojištění. Zhruba o 30 procent vzrostla i skupina pacientů, která pomůcky telemedicíny využívá.

„Podle našich analýz už více než polovina dospělé populace používá chytré hodinky nebo mobilní telefon k monitorování zdravotního stavu nebo životního stylu. S různou formou telemedicínského přístupu se setkáváme ale stále častěji při sdílení dat mezi pracovišti. Brzdu rozvoje telemedicíny v Česku vidím především v legislativě a ochotě propojovat již vytvořená řešení,“ říká organizátor LIFMAT konference Martin Matoulek, z 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Stále více než 50 procent populace v České republice neví, co to telemedicína je, anebo o ní neslyšelo. Někteří si pod pojmem telemedicína představují telefonování s lékařem,“ uvedl Jakub Malý z firmy Ipsos, která připravila průzkum speciálně pro tuto konferenci.

Revoluční novinky z oblasti umělé inteligence

Konference v Praze představuje revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí je i interaktivní výstava. Cílem konference je ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví.

Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci v telefonu. Jiné chytré zařízení zase umí odhalit zdravotní obtíže analýzou vydechovaných plynů a unikátní prsten jim změří tep.

Konference proběhne 8. a 9. září 2022 v konferenčním centru Cubex na pražském Pankráci. První den je určený pro odborníky a studenty lékařských a technických fakult. Druhý den pak pro veřejnost a vědecký speed dating, tedy krátká setkání s odborníky.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1