Americká vláda vyhlásila stav nouze po kyberútoku na provozovatele ropovodů

DomůVeřejná správa

Americká vláda vyhlásila stav nouze po kyberútoku na provozovatele ropovodů

Americká vláda vyhlásila stav nouze po kyberútoku na provozovatele ropovodů.

Hrozba: Stát příliš nehlídá IT systémy nemocnic.
Kybernetické útoky míří na strategická odvětví, aktuálně na těžební společnost OKD
Wedos čelil nejsilnějšímu DDoS útoku v ČR, měl sílu přes 300 Gbps
Počet kyberútoků na nemocnice vzrostl za dva měsíce o 45 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}

Americká vláda vyhlásila v neděli stav nouze z důvodu kybernetického útoku na strategické rozvodníky ropy.

Vláda tak reagovala poté, co kybernetický útok vyřadil z provozu síť produktovodů společnosti Colonial Pipeline, která přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě USA. Výpadek trvá již tři dny.

Vyhlášení stavu nouze umožní přepravu ropných produktů po silnici, informovala v pondělí stanice BBC.

Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů.

Odborníci varují, že několikadenní výpadek této sítě by mohl mít výrazné dopady na regionální dodávky pohonných hmot, a to zejména na jihovýchodě USA. Americká ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že se vláda snaží činnost sítě obnovit.

Podle agentury Reuters se firma stala terčem ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

BBC uvedla, že podle řady zdrojů za útokem stojí zločinecký gang zvaný DarkSide, který infiltroval do sítě firmy ve čtvrtek a zablokoval téměř 100 GB dat. V pátek firmu vyzval k zaplacení výkupného.

Zdroj: ČTK

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0