Avast: V Česku v pandemii vzrostl počet sledovacích spyware a stalkware aplikací o 80 %

DomůKyberbezpečnost

Avast: V Česku v pandemii vzrostl počet sledovacích spyware a stalkware aplikací o 80 %

Analytici Avast uvedli, že od loňského března do prosince vzrostlo mezi lidmi v Česku využívání sledovacích a slídících spyware a stalkware aplikací o 79,5 %.

ChatGPT má oficiální aplikaci pro iPhony, má i hlasové ovládání
Fleeceware se snaží vylákat od uživatelů neúměrnou platbu za služby
Hrozba: 200 nových podvodných aplikací v Google Play a App Store
Cisco: Za rezervací jedné dovolené je použití až 27 aplikací

Analytici Avast uvedli, že od loňského března do prosince vzrostlo mezi lidmi v Česku využívání sledovacích a slídících spyware a stalkware aplikací o 79,5 % ve srovnání s měsíci před pandemií.

Celosvětově pak analytici Avastu zaznamenali nárůst o 55 %. Avast se v reakci na tyto alarmující čísla připojuje k mezinárodní koalici proti stalkerwaru – Coalition Against Stalkerware. Jde o mezinárodní skupinu, která sdružuje kyberbezpečnostní hráče pomáhající obětem a akademiky bojující proti zneužívání technologií. Avast navíc do svého mobilního antivirového produktu Avast Mobile Security přidal funkci, která uživatele upozorní na neoprávněné sledovací aplikace známé jako stalkerware.

Stalkerware, někdy označovaný také jako „spouseware“ nebo „creepware“, je typ malwaru, který umožňuje sledování zařízení jiné osoby, jako je partner/ka, manžel/ka, dítě, člen rodiny nebo známý bez jejich souhlasu nebo znalosti. To se obvykle týká přístupu ke všem účtům a informacím v telefonu, jako jsou e-maily, zprávy, fotografie a stránky sociálních sítí. Stalkerware se může dokonce dostat k fotoaparátu a mikrofonu telefonu.

Počet instalací stalkerwaru se bohužel během pandemie covid-19 zvýšil. Analytici z virových laboratoří Avast Threat Labs popisují celosvětový nárůst spywaru* a stalkerwaru o 55,2 % od března do prosince 2020 ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku 2020. V Česku pak dokonce o 79,5 %. Růst stalkerwaru umocnilo omezení pohybu lidí během lockdownu – partneři, kteří sdílejí bydlení totiž mají snazší přístup k telefonům toho druhého.

Aplikace Avast Mobile Security proto od srpna 2020 automaticky rozlišuje stalkerware od ostatního malwaru a upozorňuje majitele zařízení na jeho přítomnost v telefonu. Potenciální oběti jsou tak včas informovány o tom, že mohou být sledovány.

„Stalkerware je na vzestupu od začátku pandemie a my se snažíme chránit digitální svobodu uživatelů, a proto jsme upravili i náš produkt,“ řekl vedoucí výzkumu mobilních hrozeb Ondřej David. „Je pro nás důležité, že můžeme podpořit iniciativu byznysů, které se spojily proti této formě počítačové kriminality. Je důležité, aby lidé věděli, zda je narušováno jejich soukromí, aby věděli, že jsou pod nechtěným dohledem a mohli na základě těch informací činit rozhodnutí a chránit svoje bezpečí nebo vyhledat pomoc.”

Uskupení Coalition Against Stalkerware, založené v listopadu 2019, bojuje proti používání softwaru určeného ke sledování osob bez jejich vědomí a souhlasu a nabízí pomoc obětem technologického zneužívání. Koalice umožňuje vyměňovat si poznatky a řídit vzdělávací aktivity mezi humanitárními organizacemi a předními společnostmi zabývajícími se bezpečnostními technologiemi.

K zakládajícím členům koalice patří firmy, jako jsou Electronic Frontier Foundation, Network to End Domestic Violence, Operation Safe Escape, Weisser Ring a další přední kyberbezpečnostní společnosti.

 

Zdroj: Avast

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0