Češi si zvykají na finanční technologie, více než 40 % využívá e-banking nebo online podpis

DomůByznys

Češi si zvykají na finanční technologie, více než 40 % využívá e-banking nebo online podpis

Technologie, které jsou spojené se správou financí, si vyzkoušelo již 69 % Čechů. Oproti loňskému roku vzrostl především počet pravidelných uživatelů. Aktuálně jich je více než 40 %.

Fleeceware se snaží vylákat od uživatelů neúměrnou platbu za služby
Do aplikací VZP lze nově vstupovat přes Bank iD
Cisco: Za rezervací jedné dovolené je použití až 27 aplikací
Banky: Pozor na pokusy útočníků dostat se k vašim údajům. Jak se jim bránit?

Technologie, které jsou spojené se správou financí, si vyzkoušelo již 69 % Čechů. Oproti loňskému roku vzrostl především počet pravidelných uživatelů. Aktuálně jich je více než 40 %.

Z části tomuto růstu napomohla situace spojená s onemocněním covid-19, která přiměla k širšímu či intenzivnějšímu využívání technologií téměř pětinu lidí. Technologie spojené s financemi nejčastěji lidé využívají k vyřizování plateb a transakcí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

S koronakrizí přibylo pravidelných uživatelů

Výsledky průzkumu ukazují, že se počet lidí, kteří využívají určitou technologii spojenou se správou financí, ať už se jedná o internetové bankovnictví, finanční aplikace nebo online podpis, příliš nezměnil. V současné době je to 69 % dotazovaných. Znovu však vzrostl podíl Čechů, kteří technologie využívají pravidelně.

Letošní výsledky ukazují, že pravidelně využívá technologie 41 % dotazovaných, zatímco v roce 2020 se jednalo o 34 % lidí a v roce 2019 pouze o 26 % respondentů. Skokově vzrostlo využívání finančních technologií mladými lidmi do 26 let. Pravidelně je nyní využívá téměř 60 % respondentů, zatímco v loňském roce to bylo 37 %. Pouze necelá desetina uvádí, že si tyto technologie nikdy nevyzkoušela.

“Značný podíl na tomto výsledku má koronakrize, která na jedné straně výrazně napomohla vývoji digitalizace ve finančním sektoru, na straně druhé díky více či méně nucené izolaci přiměla lidi vyřizovat finanční agendu nebo nákupy z domova. 18 % dotazovaných tak uvádí, že začali finanční technologie využívat více nebo častěji, někteří si vyzkoušeli technologie spojené se správou financí úplně poprvé,” říká Milan Bouda, marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Platby a transakce stále na špici

Nejčastěji lidé, stejně jako v předchozích letech, využívali technologie spojené se správou financí k vyřizování plateb a transakcí. Z tohoto důvodu je využilo 84 % Čechů, 41 % posloužily finanční technologie k nákupu či srovnávání cen. Necelá čtvrtina prostřednictvím technologií spravovala rozpočet a porovnávala příjmy a výdaje. 17 % technologie sloužily k plánování nákupních seznamů a 13 % lidí s pomocí technologií spravovalo nebo vyřizovalo úvěr.

“Trendem posledních let je přesun zboží i služeb do online světa, který koronakrize ještě umocnila. Některé společnosti dnes již existují prakticky pouze online. Tento trend sledujeme i v úvěrové oblasti, kdy online vyřídilo svůj úvěr přes 85 % uživatelů,“ vysvětluje Bouda.

Informace zvítězily nad pohodlím

Zatímco v předchozích letech využívali Češi technologie zejména kvůli pohodlí, podle letošního průzkumu je to kvůli informacím. Jedná se o hlavní důvod pro 34 % respondentů. Pro 27 % je nejdůležitější pohodlí a pro 21 % rychlost. 12 % vidí ve využívání technologií úsporu peněz, což je téměř dvojnásobek lidí, kteří z tohoto důvodu využívali technologie v minulém roce.

„Finanční společnosti dlouhodobě pracují na tom, aby svým zákazníkům nabídly co nejjednodušší a uživatelsky přívětivé technologie, které pro ně budou také zdrojem potřebných informací. Díky tomu mohou lidé spravovat většinu finančních záležitostí z pohodlí domova, ať už se jedná o porovnání nabídek nebo online pořízení finančního produktu. Sjednat si takto úvěr je pak možné v rámci několika minut,“ dodává závěrem Milan Bouda.  

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0