Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO, tištěné za 25 Kč, emailem za 5 Kč

DomůVeřejná správa

Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO, tištěné za 25 Kč, emailem za 5 Kč

Inkasní služba České pošty, takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva díky globální inflaci a ekonomické krizi podraží.

WhatsApp nově umožňuje posílat videa a fotky, které se zobrazí jen jednou
Trend tabletů roste: 47 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} uživatelů je ochotno si připlatit za tablet vyšší kvality
Zaloto spouští pracovní portál pro nábor finančních specialistů
Cisco: Za rezervací jedné dovolené je použití až 27 aplikací

Inkasní služba České pošty, takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva díky globální inflaci a ekonomické krizi podraží.

SIPO je vcelku jednoduchá služba, která vám umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (například za telefon, nájem, plyn a podobně) do jediné platby, kterou strhne z vašeho účtu. Výhodou pro plátce je přehlednost a jednoduchost, přičemž výhodu to má i pro klienty bank, kteří za provedení inkasní platby platí poplatky.

SIPO vám tedy každý měsíc přijde do schránky a to nejběžněji v papírové formě. Česká pošta si za vytištění a doručení SIPO lístečku do vaší fyzické schránky účtuje 25 korun včetně DPH. Existuje však také nefyzické doručení inkasní poukázky, a sice do e-mailové schránky klienta. Tuto službu až donedávna Česká pošta nijak nezpoplatňovala.

5 korun za SIPO e-mailem

Časy se ale mění. Jak informuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své monitorovací zprávě z konce září, Česká pošta přistoupí od 1. října 2022 ke zpoplatnění doručení SIPO e-mailem. Od října 2022 zaplatí zákazník České poště za službu „Platba SIPO inkasem včetně zaslání Platebního dokladu SIPO – Bezhotovost e-mailem“ částku 5 Kč.

“Česká pošta uvádí, že se pro tento krok rozhodla z důvodu rostoucích nákladů vynakládaných na správu databáze a systémů, jejichž prostřednictvím je platba hrazená přes SIPO rozesílána na účty společností, které plátce uvedl. Současně Česká pošta přistupuje k zpřesnění textací u některých služeb SIPO,” uvádí ČTÚ v monitorovací zprávě.

Proti zdražení e-mailem zasílaného SIPO se nelze nijak odvolat nebo si stěžovat. Služby SIPO nejsou základními poštovními službami, jejíž ceny by ČTÚ byl oprávněn posuzovat a případně regulovat. Služba SIPO není poštovní službou ve smyslu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0