Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO, tištěné za 25 Kč, emailem za 5 Kč

DomůVeřejná správa

Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO, tištěné za 25 Kč, emailem za 5 Kč

Inkasní služba České pošty, takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva díky globální inflaci a ekonomické krizi podraží.

Moneta spustila digitální hypotéku, jejíž podpis stvrdí verifikační SMS a korunová platba
Kaspersky: Útok na Electronic Arts je nebezpečný odcizením zdrojového kódu hry FIFA 21
Během pandemie roste počet vyděračských sextortion útoků
Celní správa varuje před podvodnými maily, které žádají doplatek DPH

Inkasní služba České pošty, takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva díky globální inflaci a ekonomické krizi podraží.

SIPO je vcelku jednoduchá služba, která vám umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (například za telefon, nájem, plyn a podobně) do jediné platby, kterou strhne z vašeho účtu. Výhodou pro plátce je přehlednost a jednoduchost, přičemž výhodu to má i pro klienty bank, kteří za provedení inkasní platby platí poplatky.

SIPO vám tedy každý měsíc přijde do schránky a to nejběžněji v papírové formě. Česká pošta si za vytištění a doručení SIPO lístečku do vaší fyzické schránky účtuje 25 korun včetně DPH. Existuje však také nefyzické doručení inkasní poukázky, a sice do e-mailové schránky klienta. Tuto službu až donedávna Česká pošta nijak nezpoplatňovala.

5 korun za SIPO e-mailem

Časy se ale mění. Jak informuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své monitorovací zprávě z konce září, Česká pošta přistoupí od 1. října 2022 ke zpoplatnění doručení SIPO e-mailem. Od října 2022 zaplatí zákazník České poště za službu „Platba SIPO inkasem včetně zaslání Platebního dokladu SIPO – Bezhotovost e-mailem“ částku 5 Kč.

“Česká pošta uvádí, že se pro tento krok rozhodla z důvodu rostoucích nákladů vynakládaných na správu databáze a systémů, jejichž prostřednictvím je platba hrazená přes SIPO rozesílána na účty společností, které plátce uvedl. Současně Česká pošta přistupuje k zpřesnění textací u některých služeb SIPO,” uvádí ČTÚ v monitorovací zprávě.

Proti zdražení e-mailem zasílaného SIPO se nelze nijak odvolat nebo si stěžovat. Služby SIPO nejsou základními poštovními službami, jejíž ceny by ČTÚ byl oprávněn posuzovat a případně regulovat. Služba SIPO není poštovní službou ve smyslu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0