Cisco: Polovina firem musela v pandemii inovovat IT, Wi-Fi 6 už používá 20 procent z nich

DomůByznys

Cisco: Polovina firem musela v pandemii inovovat IT, Wi-Fi 6 už používá 20 procent z nich

Průzkum mezi manažery a IT specialisty českých a slovenských firem ukázal, že polovina z nich  musela kvůli pandemii inovovat své IT.

Střední firmy stále preferují spíše on-premise poštovní servery
Anytime nabízí firmám flexibilní využívání vozů
Umělou inteligenci zavedla již čtvrtina průmyslových podniků
Značky se zabydlují v Metaverzu: Nike, Adidas, Red Bull nebo Coca Cola

Průzkum mezi manažery a IT specialisty českých a slovenských firem ukázal, že polovina z nich  musela kvůli pandemii inovovat své IT a i tak stále téměř čtvrtina nemá IT infrastrukturu na takové úrovni, aby umožnila zaměstnancům plnohodnotně pracovat na dálku.

Firemní bezdrátové sítě v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Téměř 20 % firem už využívá nejpokročilejší Wi-Fi 6. Generace a 77 % inovovalo svou Wi-Fi síť v posledních 3 letech. Na druhou stranu ale síť 24 % firem neumožňuje zaměstnancům plnohodnotnou práci na dálku, která by jim v tuto chvíli pomohla lépe zvládat dopady pandemie. Ukázal to aktuální rozsáhlý průzkum společnosti Cisco, kterého se zúčastnilo 900 manažerů a IT specialistů českých a slovenských firem.

V rámci protipandemických opatření řada firem urychlila projekty digitální transformace a inovovala svou IT infrastrukturu. V průzkumu se tak vyjádřila více než polovina dotázaných. V rámci inovací 37 % podniků zavedlo nebo rozšířilo využití VPN přístupu do firemní sítě a více než čtvrtina zavedla nástroje pro spolupráci uživatelů (skupinové chaty, videohovory apod.). Moderní způsob práce na dálku – office extend, který umožňuje pracovat z domova na firemní Wi-Fi síti včetně všech nastavení a zabezpečení, zaváděly hlavně nejmenší a největší firmy.

U těch také průzkum ukázal, že jsou, co se týká IT infrastruktury, nejinovativnější. Svou páteřní infrastrukturu, musela proto nejčastěji posílit skupina středně velkých firem, a to ve 24% případů. Důvodem je to, že středně velké firmy investovaly do inovace svých sítí v posledních letech nejméně úsilí, a tedy nebyly na pandemii tak dobře připraveny. I přes veškerá opatření nedovoluje nastavení a zabezpečení sítě 24 % firem zajistit zaměstnancům možnost plnohodnotně pracovat na dálku.

„Firmy ve velkém nakupovaly počítače a jiné vybavení pro domácí kanceláře svých zaměstnanců, aby jim umožnily pracovat na dálku, ale často zapomínají na to nejdůležitější. Aby také s těmito zřízeními mohli pracovat plnohodnotně. Proto i nyní, rok od nástupu opatření a ve chvíli, kdy se hledají způsoby, jak donutit firmy zavádět home office, nemá tuto možnost tak velká část z nich,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco.

Příležitost dělá zloděje

V rámci inovací musí organizace řešit také otázku kybernetické bezpečnosti. Průzkum Cisco prokázal, jak důležité je zabezpečení sítě nepodceňovat. Firmy, které nemají vůbec žádné zabezpečení Wi-Fi, řeší bezpečnostní problémy daleko častěji než ostatní – 29 % z nich uvedlo, že se s těmito problémy potýkají často. Mezi respondenty se zabezpečenou sítí to deklaruje jen 6 %.  Firmy, které nevyužívají síťové nástroje pro zabezpečení se tak s bezpečnostními problémy potýkají téměř 5x častěji.

„Nevhodné nebo chybějící zabezpečení Wi-Fi je jako když necháte klíčky od auta v zapalování a jdete na nákup. Nikdo si to nedovolí, protože je pravděpodobné, že by o vůz přišel. U firemních dat a systémů ale tato opatrnost často chybí. Z našich zkušeností přitom víme, že procento firem, které reálně čelí bezpečnostním problémům, je ve skutečnosti ještě výrazně vyšší než ukazuje průzkum.  Firmy totiž často o problému ani nevědí. A tady může pomoci nasazení Wi-Fi 6, přesněji řečeno zabezpečení WPA3, které je její součástí. To i pro sítě s nižší úrovní zabezpečení pomocí sdíleného klíče výrazně omezí možnost úniku citlivých dat,“ upozorňuje Pavel Křižanovský na přínos Wi-Fi 6.

Wi-Fi 6, most mezi bezpečností a inovací

Jedním ze způsobů, jak vylepšit svou síťovou infrastrukturu a zároveň výrazně zvýšit zabezpečení Wi-Fi sítě a tedy hlavního přístupu k podnikovým datům a systémům, je přechod na Wi-Fi 6. Generace.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0