28. ledna – Den ochrany osobních údajů: 6 tipů od Avastu, jak se ochránit

DomůLidé

28. ledna – Den ochrany osobních údajů: 6 tipů od Avastu, jak se ochránit

U příležitosti mezinárodního Dne ochrany osobních údajů, který připadá na čtvrtek 28. ledna, přináší experti Avastu šest tipů, jak lépe chránit své soukromí online.

Teplárny obstrukcemi brání smart dodavatelům tepla ve výstavbě
Jan Pleskot finančním ředitelem 2N Telekomunikace
Anytime carsharing testuje provoz vodíkového pohonu aut
Seznam spouští placenou službu Seznam Premium pro sledování videa bez reklam

U příležitosti mezinárodního Dne ochrany osobních údajů, který připadá na čtvrtek 28. ledna, přináší experti Avastu šest tipů, jak lépe chránit své soukromí online.

„Je důležité, aby lidé na své online soukromí nerezignovali a pravidelně si ověřovali, zda mají pod kontrolou své privátní a osobní údaje, které sdílí na internetu, sociálních sítích a v rámci různých aplikací. Nad rozhodováním o tom, kdo může vidět vaše soukromé informace a co s nimi smí dělat, máte větší moc, než si myslíte. Příští týden, konkrétně 4. února to bude 16 let od startu Facebooku. Ačkoli to nebyla první sociální síť na světě, významně ovlivnila ochotu lidí sdílet své osobní údaje. Platformy jako Facebook a Google vyvinuly komplexní reklamní sítě, které využívají informace o uživatelích k cíleným reklamám. I přesto existují způsoby, jak mohou uživatelé webovým stránkám, sociálním sítím a aplikacím omezit přístup ke svým osobním údajům,“ říká Chief Data Officer v Avastu Miroslav Umlauf.

Získejte zpět soukromí na sociálních sítích a v online aplikacích

Upravte si nastavení reklamních sdělení

Na různých sociálních sítích si můžete určit, jaká vaše data mohou inzerenti využívat k cílení reklamy. Důkladně si projděte nastavení soukromí a inzerce a ujistěte se, že platformy nebudou k zacílení reklam využívat vaše koníčky, záliby a zájmy. To je možné např. na Facebooku nebo Twitteru. Pokud lze, vypněte také možnost využívání jakýchkoli osobních údajů, případně je úplně odstraňte. Na Facebooku a Twitteru můžete pomocí tlačítek „Aktivita mimo Twitter“ a „Reklamy zobrazované mimo Facebook“ omezit sledování polohy a cílení reklam na základě svého chování na internetu i mimo tyto sociální sítě.

Vypněte si sledování polohy

Sledování polohy a historie včetně polohových metadat, která jsou součástí vašich fotografií, umožňují sociálním sítím a aplikacím sledovat a ukládat vaši přesnou polohu, a následně vám podle ní zobrazovat personalizované reklamy. Dobrým krokem ke zvýšení ochrany soukromí je proto vypnout polohové služby na svém telefonu pro všechny aplikace sociálních sítí a pro fotoaparát. Pokud máte iPhone, přejděte do Nastavení –> Soukromí –> Polohové služby. Na Androidu zvolte Nastavení a v záložce Poloha vypněte Sdílení polohy, Historii polohy a upravte přístup k poloze všem aplikacím.

Pokud to není nutné, nepřihlašujte se

Obsah některých sociálních sítí, jako je Twitter a TikTok, si lze prohlížet i bez přihlášení. Pokud se nepřihlásíte, znemožňujete sociálním sítím sbírat poměrně velké množství údajů, jako je váš způsob práce s aplikací, obsah, který vyhledáváte, sdílíte a rozklikáváte a i reklamy, na které klikáte.

Odeberte aplikacím a hrám přístup k datům

Pokud jste jako většina uživatelů, pravděpodobně jste se někdy do různých aplikací a webových stránek přihlásili prostřednictvím přihlašovacích údajů z Facebooku nebo Googlu. Ačkoli je to velmi pohodlné, tyto stránky díky tomu získávají přístup k vašim osobním údajům a platformy, které k přihlášení použijete, se dozví více o vašem chování na internetu. V nastavení Facebooku můžete aplikacím odebrat přístup k vašim datům nebo si vybrat aplikace, které stále používáte a chcete jim přístup nadále umožnit. Podobným způsobem můžete v nastavení zabezpečení upravit přístup třetích stran k vašemu Google účtu.

Neklikejte na reklamy

Mnoho platforem a aplikací sociálních sítí sleduje nejen to, na které reklamy klikáte, ale také, jak dlouho si je prohlížíte nebo přejíždíte. Pokud si nepřejete, aby měly informace o vašich zájmech, naučte se všechny reklamy ignorovat a nepoužívejte funkci Nákup (Shop), kterou najdete například na Instagramu a Googlu. Pokud vidíte něco, co se vám líbí, můžete to vyhledat pomocí prohlížeče se zapnutou VPN, jako je Avast SecureLine VPN, což třetím stranám ztěžuje sledování vašich online aktivit.

Vytvořte si novou anonymní e-mailovou adresu

Pokud je pro vás soukromí prioritou, můžete si také vytvořit novou anonymní e-mailovou adresu, kterou používáte pouze pro konkrétní věci a která s vámi není jinde spojena — společnostem výrazně ztěžuje vaše sledování. Takovou e-mailovou adresu si můžete snadno vytvořit zdarma například na Gmailu, ale nespojujte ji se svým hlavním účtem. Ještě lepší je použít jinou e-mailovou službu, než jakou obvykle používáte, abyste je náhodou nepropojili.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0